Można kupić obszerną Historię Białegostoku
Takiej książki jeszcze w naszym mieście nie było. Kilka dni temu wyszła z drukarni obszerna publikacja Historia Białegostoku. Można ją kupić w miejskich instytucjach kultury.
Historia Białegostoku to pierwsze tak pełne opracowanie dziejów miasta, od momentu jego powstania aż do 2011 roku. Jest ciekawa, przystępnie napisana i co ważne, przeznaczona nie tylko dla zawodowych historyków.
Redaktorem naukowym prawie 700-stronicowej, bogato ilustrowanej, książki jest profesor UwB Adam Czesław Dobroński, a autorami poszczególnych tekstów: Daniel Boćkowski, Adam Czesław Dobroński, Marek Kietliński, Ireneusz Kryński, Andrzej Lechowski, Piotr Łapiński, Józef Maroszek, Antoni Oleksicki, Artur Pasko, Joanna Sadowska, Urszula Stankiewicz, Alina Sztachelska-Kokoczka, Jan Tęgowski i Wiesław Wróbel.
Książkę wydała Fundacja Sąsiedzi. 2-tysięczny nakład jest w dyspozycji urzędu miejskiego.
- 700 egzemplarzy przeznaczyliśmy do sprzedaży poprzez miejskie instytucje kultury - mówi Anna Pieciul, dyrektor biura kultury w białostockim magistracie. Jak wyjaśnia, książkę można nabyć w Centrum Ludwika Zamenhofa, Galerii Arsenał i Galerii Sleńdzińskich.
Odgórnie nie ustalono ceny, za jaką będzie można kupić publikację. Wiadomo tylko, że nie będzie ona wyższa niż 85 zł (koszt wytworzenia jednej książki wyniósł prawie 89 zł). Cenę mają samodzielnie wyznaczyć wszystkie trzy placówki, przy zakupach powyżej 10 książek mogą też udzielać rabatów. Dochód zostanie przeznaczony na działalność kulturalną. Jeśli wszystkie 700 egzemplarzy rozejdą się, do sprzedaży trafi jeszcze około 100-150 dodatkowych.
Historia Białegostoku trafi do bibliotek szkół wyższych oraz średnich w naszym mieście. Planuje się, że będzie rozdawana również jako nagrody.
Po wyczerpaniu nakładu, którym teraz dysponuje magistrat, prawo do druku i publikacji książki pozostanie w rękach wydawcy - Fundacji Sąsiedzi.
Spotkania promujące Historię Białegostoku odbędą się 9 lutego, o godz. 17.00, w Muzeum Wojska w Białymstoku oraz 20 lutego, o godz. 17.00, w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
E.S.