To już 16. edycja konkursu Mój pamiętnik. Odbywa się on co dwa lata, swoim początkiem sięga 1992 r., czyli czasu, kiedy powstawała Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku.
- Wówczas zrodził się pomysł konkursu plastycznego, który nawiązuje do malarskiego pamiętnika Ludomira Sleńdzińskiego. Artysta namalował losy swojego życia na oddzielnych planszach. Plansz jest 18, są one dwustronne, jest to własność Muzeum Narodowego w Warszawie. Idea konkursu polega na tym, że każda edycja konkursowych zmagań nawiązuje do kolejnej planszy tego pamiętnika. Oczywiście, w pewnym momencie one są wyczerpią - mówi koordynatorka konkursu, Izabela Korolczuk, kierownik Działu Edukacji.
W tym roku motywem przewodnim jest plansza, którą artysta poświęcił swojemu malarstwu monumentalnemu.
- Sleńdziński umieścił na niej realizacje i projekty prac monumentalnych, więc pomyśleliśmy, że jest to dobry moment, aby zaproponować uczestnikom też wykonanie projektu dekoracji ściennej, tudzież muralu - dodaje Izabela Korolczuk.
Uczestnicy konkursu mają wykonać projekt dekoracji ściennej na dowolnie wybranym obiekcie architektonicznym.
- Uczestnik ma za zadanie wybrać sobie obiekt, który go interesuje, sugerujemy, aby to było miejsce znane. Miejsce, które uczestnik mija codziennie, idąc do szkoły, które może szpeci okolicę. To może być też wnętrze. Ściana korytarza szkolnego, stołówka szkolna, przystanek autobusowy. Ważne, aby to był obiekt realny, ale i publiczny. Czyli nie własny pokój czy obiekt na swoim podwórku - podkreśla Korolczuk.
Na konkurs można zgłaszać prace plastyczne, ale także wizualizacje graficzne. Będą one oceniane w oddzielnych kategoriach. Uczestnikami mogą być osoby od 6 do 18 roku życia z całej Polski, ale także z ośrodków polonijnych na wschodzie, czyli z Białorusi, Litwy.
W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe.
- Jednak wielkim wyróżnieniem będzie także wystawa prac, która zostanie zorganizowana na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Będzie również wydany katalog prac nagrodzonych i wyróżnionych. Przewidziane są też nagrody specjalne, jeśli praca będzie wyróżniała się czymś szczególnym - zaznacza koordynatorka konkursu.
Prace Ludomira są jedynie inspiracją do zorganizowania konkursu.
- Nawiązujemy do faktu, że Sleńdziński wykonywał także obiekty dekoracji ściennych, fresków. Temat jest zupełnie dowolny. Może być to abstrakcja, dekoracja, praca geometryczna. Może nieść za sobą przesłanie, może być formą sceny figuralnej. Mamy pełną dowolność. Naszym jedynym warunkiem jest to, aby obiekt był rzeczywisty, a nie wymyślony. I obiekt ten ma być ogólnodostępny - podsumowuje Izabela Korolczuk.
Prace wysyłać należy do 12 czerwca. Następnie zbierze się komisja konkursowa, złożona z plastyków i architektów. 16 czerwca na stronie internetowej Galerii Sleńdzińskich zostanie opublikowana lista osób nagrodzonych i wyróżnionych. Natomiast wystawa odbędzie się we wrześniu.
Przeczytaj
szczegółowe informacje i zapoznaj się z regulaminem.
Portal BiałystokOnline.pl objął konkurs Mój pamiętnik patronatem medialnym.