Można już korzystać z pierwszej tężni solankowej w Białymstoku. Gdzie ją znajdziemy?
Zaczynają wyrastać na białostockich osiedlach jak grzyby po deszczu. Wszystko wskazuje na to, że mini tężnie solankowe, podobnie jak kiedyś siłownie pod chmurką będą nieodłącznym elementem krajobrazu miejskich podwórek. Jedna z takich solanek stanęła przy ulicy Włościańskiej.
Radny Henryk Dębowski / FB
Jest to pierwsza tężnia w Białymstoku, ale na tym miasto nie poprzestanie. Kolejne mają powstać m.in. w parku im. Jadwigi Dziekońskiej (obecnie miasto szuka wykonawcy), na Plantach (również trwają poszukiwania chętnych do budowy obiektu), na terenach zielonych przy ul. Fredry oraz przy ul. Szkolnej.
Można już korzystać z solanki na Pieczurkach
Do korzystania z dobroczynnych właściwości tężni solankowej zachęca miejski radny Henryk Dębowski. Na swoim profilu społecznościowym umieścił obszerny wpis, w którym informuje o zaletach tego małego uzdrowiska:
Drodzy Białostoczanie! Jeśli szukacie idealnego miejsca na relaks i zdrowie, tężnia solankowa na ul. Pieczurki czeka na Was!
Według radnego, solanka na Pieczurkach posiada wiele korzyści - nie tylko tych zdrowotnych. Zdaniem Henryka Dębowskiego, zaletą tej osiedlowej tężni jest położenie w pięknym otoczeniu, które w ocenie radnego sprzyja relaksowi. We wpisie radny podkreśla też, że na korzyść tężni przemawia dobra lokalizacja. Dębowski zapewnia, że na osiedle Pieczurki można łatwo dotrzeć zarówno pieszo, jak i komunikacją miejską.
Do tej pory białostoczanie, którzy chcieli skorzystać z tężni musieli jechać do Supraśla czy Choroszczy. Solnaka na Pieczurkach powstała w ramach budżetu obywatelskiego (2021). Koszt tej inwestycji wyniósł niemal 600 tys. zł.
Bum na tężnie
W Polsce ostatnio można zauważyć wzmożony popyt na tego rodzaju obiekty, wykonywane głównie z drewna. Funkcjonowanie tężni polega na rozpylaniu solanki, która spływając po faszynie, odparowuje i tworzy specyficzny mikroklimat. Przebywanie w tężni jest szczególnie zalecane dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych.
Inhalacje solanką przyczyniają się do regeneracji błony śluzowej oraz stymulacji układu odpornościowego, co ma znaczące znaczenie w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, jak również zapalenia zatok.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl