Można będzie skorzystać z rehabilitacji pocovidowej. Szpitale podpisały porozumienie
Szpitale w Grajewie, Hajnówce, Dąbrowie Białostockiej, Łapach, ośrodek rehabilitacji w Suwałkach, szpital wojewódzki w Łomży, szpital wojewódzki w Białymstoku i USK w Białymstoku podpisały porozumienie w sprawie rehabilitacji pocovidowej.
W. Oksztol/wrotapodlasia
W środę (2.02) podpisano porozumienie dotyczące realizacji projektu dotyczącego rehabilitacji mieszkańców naszego regionu po przebytej chorobie COVID-19. Inicjatywa będzie współfinansowana ze środków REACT-EU, czyli dodatkowej puli pieniędzy przyznanej województwu podlaskiemu w ramach funduszy unijnych. Partnerami przedsięwzięcia są szpitale Grajewie, Hajnówce, Dąbrowie Białostockiej, Łapach, ośrodek rehabilitacji w Suwałkach, szpital wojewódzki w Łomży, szpital wojewódzki w Białymstoku i USK w Białymstoku.
- Dziś spotkaliśmy się na uroczystym podpisaniu porozumień dotyczącego projektu rehabilitacji pocovidowej. Jesteśmy teraz w następnej fali, ale wiemy, że społeczeństwo potrzebuje od nas już teraz pewnych działań, które będą miały na celu rehabilitację osób, które przeszły koronawirus – mówił na spotkaniu marszałek Artur Kosicki. - Szpitale, które podpiszą porozumienie są prowadzone przez różne podmioty, przeróżne instytucje położone w różnych częściach województwa podlaskiego. Ma to dać pewną kompleksowość, by można było dotrzeć do jak największej liczby osób pokrzywdzonych przez COVID-19 – dodaje.
Przybędzie osób potrzebujących rehabilitacji
Marszałek ma nadzieję, że pandemia osłabnie i wiosną uda się już powiedzieć, że z niej odchodzimy. Jednakże obecnie mamy bardzo dużo zachorowań i dużo zgonów. Dlatego w najbliższych tygodniach można spodziewać się, że osób wymagających leczenia po przebytym COVID-19 znacznie przybędzie.
- Jesteśmy w czasie kolejnej odsłony pandemii. Powinniśmy zadbać o osoby chore, które przechodzą właśnie koronawirusa i wymagają hospitalizacji, ale też musimy zacząć poważnie myśleć o osobach, które COVID już przeżyły, ale nadal odczuwają jego skutki i mają jakieś powikłania. Ten projekt, który można określić rehabilitacją pocovidową, ma trafić do tych pacjentów = – mówi członek zarządu województwa Marek Malinowski. - Pula tego przedsięwzięcia to 5 mln zł. Z tej puli partnerzy projektu będą mogli zakupić sprzęt i aparaturę medyczną, co wpłynie zapewne na jakość świadczonych usług. Można też będzie większą ilość osób objąć rehabilitacją - podaje szczegóły.
Rehabilitacja pocovidowa trwa od 2 do 6 tygodni. Można zapisać się na nią aż do 12 miesięcy od zakończenia choroby, gdyż jej skutki mogą być rozłożone w czasie.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl