Kultura i Rozrywka

Wróć

Modny Białystok. Bogata kolekcja zdjęć i wycinków prasowych

2017-03-23 15:34:46
Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok - tak zatytułowana jest wystawa, która zostanie otwarta w piątek (24.03) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Anna Dycha
Sex-appeal rządził Białymstokiem, Aby być piękną, trzeba cierpieć, Pielęgnowanie urody jest obowiązkiem każdej kobiety, Wolno się kobiecie upiększać, ale trzeba to robić umiejętnie i starannie - grzmiały nagłówki w przedwojennej prasie białostockiej. Niepowtarzalny klimat tamtych czasów przybliży wystawa w Operze i Filharmonii Podlaskiej, której wernisaż odbędzie się 24 marca, w dniu premiery Cyganerii G. Pucciniego.

Wszystkie drogi prowadzą do Paryża

Moda okresu międzywojennego była zmysłowa i pełna intrygującej elegancji - kobiece stroje, starannie ułożone włosy, dyskretne dodatki. Białostockie elegantki wiedzę o wizerunku kobiety idealnej czerpały z prasy i ilustrowanych żurnali. W lokalnych gazetach coraz częściej pojawiały się rubryki z tzw. Kącikiem dla Pań. Ówczesną stolicą światowej mody i mekką artystów z całego świata był Paryż. Od wieków miasto ściągało najbardziej awangardowe dusze, a one nadawały temu miejscu niepowtarzalny charakter. Nic dziwnego, że tropiąc historię wielkiej mody i prawdziwej sztuki, trafimy zawsze do Paryża.

Co łączyło Białystok z Paryżem?

Odpowiedź na to pytanie znaleźć będzie można na wystawie Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok organizowanej przez Operę i Filharmonię Podlaską oraz Galerię im. Sleńdzińskich. Ekspozycja zaprezentuje unikalną, niezwykle bogatą kolekcję starych fotografii Mieczysława Marczaka oraz zbiór wycinków prasowych pochodzących z lokalnych gazet. Wystawa została przygotowana jako wydarzenie towarzyszące najnowszej inscenizacji OiFP - operze Cyganeria, której akcja rozgrywa się właśnie w Paryżu.

- Strój, moda podpowiada, w jakim okresie bohaterzy tych fotografii żyli, z jakiej sfery pochodzili. Dodatkowych informacji dostarcza prasa białostocka. I tak, dzięki fotografiom i prasie, powstał obraz mieszkańców miasta, którzy mieszkali tu przed nami - mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska, kuratorka wystawy i dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich. - Poznawaliśmy ich ulubione miejsca zabaw, odpoczynku, zwyczaje, wreszcie sklepy, gdzie robili zakupy czy korzystali z wszelkich usług lokalnych rzemieślników.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 18.30.

Szczegóły: Na wschód od Paryża i Warszawy był modny Białystok - wystawa w OiFP
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl