Przetarg rozstrzygnięty
W
lutym miasto Białystok rozpoczęło poszukiwania firmy, która podejmie się modernizacji skweru im. Pawła Adamowicza, upamiętniającego zamordowanego prezydenta Gdańska. Skwer ten położony jest pomiędzy ulicami Spółdzielczą, Białówny i Malmeda.
Po analizie i ocenie ofert, wykonawcą modernizacji skweru zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego HYDROS z Białegostoku. Firma ta zwyciężyła w przetargu, który został rozstrzygnięty na początku czerwca. W trakcie oceny ofert, zamawiający wziął pod uwagę trzy kryteria: cenę (60%), okres gwarancji (10%) oraz doświadczenie (30%). Drugie miejsce w klasyfikacji punktowej zajęło Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych i Budowlanych MIPA Leon Stankiewicz. Dwie inne firmy, które również złożyły oferty, zostały odrzucone w trakcie procesu przetargowego.
Koszt modernizacji skweru im. Pawła Adamowicza wynosi ponad 2,7 mln zł brutto. Początkowo miasto planowało przeznaczyć na ten cel około 2,5 mln zł, jednak wszystkie złożone oferty przewyższały znacznie tę kwotę. W związku z tym, podjęto decyzję o zwiększeniu budżetu przeznaczonego na modernizację.
Co powstanie?
Wg projektu skwer będzie podzielony na dwie strefy: reprezentacyjną oraz rekreacyjno-wypoczynkową. Strefa reprezentacyjna, zlokalizowana w centralnej części, ma zostać zaaranżowana jako miejsce organizacji uroczystości. Jej głównym punktem będzie pomnik Ludwika Zamenhofa, który zostanie podkreślony przez dodatkową kompozycję roślin ozdobnych oraz efektywne oświetlenie. Aby zachować spójność zabytkowego układu urbanistycznego, oś kompozycyjna zostanie wyróżniona za pomocą ciemnoszarych płytek granitowych, które będą stanowić trwałą i estetyczną nawierzchnię.
W strefie rekreacyjno-wypoczynkowej, która będzie znajdować się na obrzeżach skweru, głównym elementem będzie fontanna w stylu Dry Plaza o charakterystycznej posadzce. Fontanna zostanie wyposażona w 12 dysz sekwencyjnych zintegrowanych z reflektorami, które będą emitować światło białe. Dodatkowo, fontanna będzie miała jedną dyszę centralną z lampą sterowaną, aby stworzyć efektowne oświetlenie. Strumienie wody z dwunastu dysz będą wytwarzane przez końcówki wbudowane w reflektory, co stworzy dynamiczny i atrakcyjny widok. Nawierzchnia fontanny zostanie wykonana z ciemnoszarych płyt granitowych, a na posadzce będą umieszczone ozdobne kule ze stali nierdzewnej o wykończeniu na tzw. wysoki połysk.
Dodatkowo, na skwerze zostaną wprowadzone nowe elementy małej architektury, które wzbogacą przestrzeń i zapewnią wygodne miejsca do odpoczynku. Planuje się zamontowanie pergoli z podwieszanymi ławkami, ławek parkowych z oparciem, ławek bez oparcia, ławek-przysiadek oraz koszy na śmieci. Wszystkie te elementy będą harmonizować zarówno z estetyką strefy reprezentacyjnej, jak i rekreacyjno-wypoczynkowej. Ukształtowanie nasadzeń i zastosowanie spójnych rozwiązań materiałowych na nawierzchniach pozwoli na płynne przejście między dwiema strefami.