Mobilny Punkt Szczepień na Politechnice Białostockiej będzie działał dłużej
Politechnika Białostocka postanowiła przedłużyć działalność Mobilnego Punktu Szczepień.
siemiatycze.pl
Politechnika Białostocka wspierana przez Wojewodę Podlaskiego w listopadzie włączyła się do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W związku z tym na terenie kampusu (przy wydziale Elektrycznym) został otwarty Kontenerowy Mobilny Punkt Szczepień.
Do końca roku ze szczepienia w tym miejscu skorzystało 1518 osób – nie tylko studentów i pracowników uczelni, ale i mieszkańców Białegostoku. Zdaniem pomysłodawców, jest to dowód na to, że jest zapotrzebowanie na tego typu mobilne punkty.
Mobilny Punkt Szczepień na największej uczelni technicznej jest jest ogrzewany, oznakowany i świetnie skomunikowany. Stoi w dogodnej lokalizacji, a w jego bezpośredniej bliskości znajdują się miejsca parkingowe. Osoby czekające na zaszczepienie, bądź towarzyszące zaszczepionym, mogą skorzystać z poczekalni oraz toalet udostępnionych w Auli III przy Wydziale Elektrycznym PB. Ogromnym atutem punktu jest brak wcześniejszej rejestracji oraz oferta szczepionek: Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer. Przed szczepieniem należy wypełnić krótką ankietę.
Punkt czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-16.00 oraz w piątek w godzinach 10.00-18.00.
Są też inne Mobilne Punkty Szczepień
W Podlaskiem jest jeszcze kilka Mobilnych Punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19:
- punkt w Centrum Handlowym Alfa w Białymstoku (ul. Świętojańska 15, poziom +2) działa od poniedziałku do soboty w godz. 15.00 – 19.00;
- punkt w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku (ul. gen, Andersa 40, boks nr 321) działa w środy i piątki w godz. 7.00 – 11.00 i w soboty w godz. 7.00 – 13.00;
- punkt w Galerii Veneda w Łomży (ul. Zawadzka 38) działa w środy i czwartki w godz. 12.00 - 18.00;
Do 14 listopada działa również punkt kontenerowy przy Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach (ul. Legionów Piłsudskiego 3), który zaprasza od wtorku do piątku w godz. 13 - 16 i w soboty od 10 do 14.
Można już przyjmować dawkę przypominającą
Od 2 listopada osoby, które ukończyły 18 lat i przyjęły pełny schemat szczepienia, czyli dwie dawki w przypadku preparatów: AstraZeneca, Pfizer i Moderna lub jedną w przypadku preparatu Johnson&Johnson mogą przyjąć dawkę przypominającą. Oczywiście warunkiem jest zachowaniu odstępu przynajmniej 6 mies. od poprzedniej dawki.
Szczepić można też dzieci
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak poinformwał, że EMA rekomenduje podanie szczepienia przeciw COVID-19 dzieciom w wieku 5-11 lat. W związku z tym od grudnia można zapisywać na szczepienia dzieci będące w tej grupie wiekowej.
Najmłodsi są szczepieni Pfizerem, jednak dawka preparatu jest znacznie mniejsza (trzykrotnie) niż ta podawana osobom powyżej 12. roku życia.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl