Zdrowie

Wróć

Mobilna Strefa Zdrowia w Podlaskiem. Można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji

2022-06-24 14:43:24
Łomża jest drugim miastem w Polsce po Warszawie, w którym pojawi się na całe dwa dni Mobilna Strefa Zdrowia umożliwiająca wykonanie szeregu bezpłatnych specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich.
Pixabay
W pierwszy weekend wakacji (25-26.06) zainaugurowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę projekt Zdrowe życie zawita do Łomży. W sobotę i niedzielę na placu Niepodległości będzie działać Mobilna Strefa Zdrowia, w której chętni mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich.

- W ramach projektu zaplanowaliśmy działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Z badań oferowanych w Mobilnej Strefie Zdrowia będzie mógł skorzystać każdy: kobiety i mężczyźni w każdym wieku, dzieci, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Wszyscy, którzy chcą i powinni zadbać o swoje zdrowie - mówi Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku.

Łomża jest drugim miastem w Polsce po Warszawie, w którym pojawi się na całe dwa dni Mobilna Strefa Zdrowia umożliwiająca wykonanie szeregu bezpłatnych specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich.

- W ten sposób chcemy zachęcić mieszkańców województwa podlaskiego do działania: lepiej zapobiegać niż leczyć! Szczególne zaproszenie kieruję do pań, w ten weekend zatroszczcie się o swoje zdrowie, zdrowie swoich mam, koleżanek, babć i sióstr. Na placu Niepodległości w godzinach 10.00-19.00 stanie mammobus, gdzie można wykonać bezpłatnie mammografię. Po mammografii również bezpłatnie inne badania i konsultacje lekarskie dla całej rodziny. Mammografia ratuje życie – dodaje Maciej Olesiński.

Co będzie można wykonać w Mobilnej Strefie Zdrowia? Będą to:
- badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna
- badanie EKG
- badanie USG płuc + konsultacja radiologa
- pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna
- konsultacje dietetyczne
- konsultacje dermatologiczne
- mammografia (badania dla pań w wieku 50-69 lat)
- honorowe krwiodawstwo („krwiobus” NCK – tylko w sobotę do godz. 14.00)
- badanie stężenia wydychanego dwutlenku węgla (GIS)
- analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną (NIZP PZH-PIB)
- wystawianie kart EKUZ
- potwierdzanie profilu zaufanego
- informacje o programach profilaktycznych
- porady żywieniowe.

Ponadto pojawi się wojskowa karetka oraz zostaną przeprowadzone zajęcia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Będzie również wóz Straży Pożarne, kurtyna wodna i namiot profilaktyczny policji.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl