Kultura i Rozrywka

Wróć

Mnóstwo wydarzeń w kilka dni, także w plenerze. Wschód Kultury/Inny Wymiar [WIDEO]

2018-08-22 15:19:52
Artyści z 12 krajów, 31 wydarzeń, 6 wymiarów - tak w liczbach przedstawia się festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 2 września.
Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej
Kulturalna Wieża Babel

- Koniec lata to taki moment, kiedy zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą do Białegostoku - na festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar - mówił na konferencji prasowej Rafał Rudnicki, wiceprezydent miasta. - To wydarzenie ma dwa cele - po pierwsze pokazywać wielokulturowość Białegostoku i regionu. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem Wieża Babel. Po drugie zależy nam, by ten festiwal był bramą na zachód dla artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu. W tym roku w Białymstoku pojawią się twórcy m.in. z Izraela, Armenii, Gruzji, Rumunii, Białorusi, Litwy, Austrii, Szwajcarii, Chin i Japonii.

W programie znajdą się różnorodne wydarzenia: koncerty, wystawy, spektakle, filmy, warsztaty, instalacje i pokazy mody, podzielone tradycyjnie na 6 wymiarów - muzyki, sztuki, filmu, teatru, społeczności i mody.

Koncerty, spektakle, filmy

- Jednym z muzycznych wydarzeń jest koncert Polska, Armenia, Gruzja, podczas którego wystąpią Kapela ze Wsi Warszawa, a także zespoły Dogma i Folk Band Bani - zaznaczył Mateusz Bieciuk z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. - Będzie także klubowa odsłona Innego Wymiaru, czyli Taste the East na stadionie miejskim.



Ponadto w programie jest koncert Echoes z udziałem międzynarodowego tria Hang Em High, chińskiego muzyka Guo Gana i japońskiej artystki Fumie Hihara, muzyczny performance 100 minut/One hundred minutes gruzińskiego kolektywu artystycznego Bouillon Group, a także spektakl muzyczno-teatralny do piosenek legendarnego projektu Narodny Albom.

Inny Wymiar Teatru to spektakl Cemach Malenki Theater z Izraela, historia Nachuma Dawida Cemacha, który 100 lat temu założył w Białymstoku teatr HaBima; spektakl taneczny Pupile (premiera), łączący technikę tańca współczesnego i dworski balet figuratywny, oparty na muzyce Jeana-Baptisty Lully'ego, twórcy francuskiej opery narodowej; Hamlet Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek z Białorusi; Kukrzysko (premiera) Marii Żynel i Pauli Czarneckiej oraz Pozory (premiera) Teatru Czrevo, monodram inspirowany postacią XIX-wiecznej poetki rosyjskiej Julii Żadowskiej.

Inny Wymiar Filmu zaprosi widzów w tym roku do Rumunii. Do filmu Manasses (1925) w reż. Jeana Mihaila zagra na żywo Danaga, artysta łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Białostoczanie zobaczą także filmy Zabliźnione serca, według powieści Maxa Blechera oraz Licu. Rumuńska historia, skomplikowaną historię Rumunii opowiedzianą przez pryzmat życia 92-letniego mężczyzny.

Wielka grządka i łaziki marsjańskie w Turcji

Podczas festiwalu nie zabraknie też wydarzeń związanych z fotografią.

- Projekt fotografia to wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych bio artem - podkreślała Katarzyna Lewończuk-Bancarewicz z Białostockiego Ośrodka kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. - Do Białegostoku zaprosiliśmy duet artystyczny w składzie Bogdan Kiwak i Marcin Sarota. W planach mamy 4 wydarzenia. Uczestnicy warsztatów sfotografują ekoprzestrzeń Białegostoku bez użycia aparatów fotograficznych. Następnie założą organiczną uprawę fotogramów - powstanie wielka grządka. Efekt tej uprawy można będzie obejrzeć na wystawie fotografii organicznej. W programie jest też wystawa fotografii otworkowej. W przestrzeni miasta, przed kinem Forum stanie... lodówka, zamieniona w aparat fotograficzny camera obscura. Do Foto-Lab-Lodówki będzie można wejść i zobaczyć prawie cały cykl powstawania fotografii.

Z kolei w Galerii Arsenał prezentowany będzie projekt Początek Huberta Czerepoka. Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważane za kolebkę osadnictwa. W filmie wykorzystane zostały łaziki marsjańskie. Kolejną realizacją jest trzykanałowe wideo Kontynuacja będące wizualną opowieścią o sieci poprzemysłowych kolejek linowych w gruzińskim mieście Cziatura. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z kolejnej pracy wideo - filmu paradokumentalnego przedstawiającego badania DNA pierwszych Piastów i hipotezy dotyczącej ich obcego rodowodu, która pojawiła się już w XIX wieku.

Podczas festiwalu można będzie wybrać się też na spacer, także muzyczny, pojeździć oryginalnymi rowerami zaprojektowanymi przez Adriana Łucejko, a także spędzić czas w strefie wydarzeń familijnych. W programie są również pokazy mody - swoje kolekcje pokażą Zeken Moda, Jacob (Jakub Bartnik) i Aneta Popławska. To wybrane wydarzenia festiwalu.

Wstęp bezpłatny, ale są też wejściówki

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązują darmowe wejściówki. Ich pierwsza pula została rozdana 20 sierpnia. Kolejne rozdawane są od 21 sierpnia w Białostockim Ośrodku Kultury. od 27 sierpnia można będzie zdobyć bilety na pokazy w ramach Innego Wymiaru Mody. Od 28 sierpnia w Białostockim Teatrze Lalek będą zaś rozdawane wejściówki na spektakle grane w tej instytucji.

Festiwalowych miejsc jest kilkanaście, m.in.: Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Uniwersyteckie Centrum Kultury, Galeria Arsenał, hala Politechniki Białostockiej, stadion miejski. Część wydarzeń realizowanych będzie w plenerze - na Rynku Kościuszki - obok Astorii, Ratusza czy na Rynku Siennym, przy Wodopojce.

Możecie zdobyć zaproszenia: Konkurs

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: Wschód Kultury / Inny Wymiar 2018
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl