Młodzieżowy Strajk Klimatyczny doceniony w kraju, ale nie w Białymstoku
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK) z Białegostoku jest jedną z 10 polskich organizacji docenionych w ogólnopolskim konkursie Super Głos Fundacji Batorego i współpracującej z nią w województwie podlaskim Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.
Malwina Witkowska
Nagrody Super Głos przyznawane są za aktywność społeczną i obywatelską oraz pracę na rzecz lokalnej wspólnoty. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z Białegostoku - wybrany z grona 314 uczestników akcji - został doceniony za projekt uchwały, która miała zmobilizować miasto do przyspieszenia działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i traktowania jej jako priorytet polityki miejskiej.
Projekt uchwały dotyczył uznania za priorytetowe działań proklimatycznych w mieście, m.in. przystosowania budynków użyteczności publicznej do zerowej emisji netto do 2035. Projekt został przygotowany w ramach lokalnej inicjatywy uchwałodawczej. Zanim trafił do Urzędu Miasta, młodzi musieli zebrać minimum 300 podpisów osób mających prawa wyborcze w Białymstoku. Nie było to łatwe, bo odpadała pomoc rówieśników. Pomogli im seniorzy oraz inne organizacje społeczne w mieście. W internecie zbieranie podpisów promował film przygotowany przez młodzież. Łącznie w działania organizacyjne zaangażowało się 800 osób.
Akcja zbierania podpisów na ulicach miasta ruszyła w sierpniu 2021. Na Rynku Kościuszki stanął namiot, były zabawy dla dzieci i działania edukacyjne dla dorosłych, bo temat klimatu wciąż jest dla wielu niezrozumiały. Nie wszyscy widzą konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Uchwała z wymaganą liczbą podpisów trafiła do Urzędu Miasta na początku listopada 2021.
MSK Białystok napisało też do wszystkich klubów radnych i radnych niezależnych z prośbą o spotkanie. Żadne środowisko polityczne nie wykazało zainteresowania propozycją spotkania. Na etapie kampanii informacyjnej nie udało się też wciągnąć spółki miejskiej zarządzającej komunikacją w Białymstoku.
Pod koniec 2021 Urząd Miasta zawiadomił jedną osobę z Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej o decyzji nieprocedowania projektu uchwały ze względów formalnych. We współpracy z prawniczką z Watchdog Polska młodzi nadal będą walczyć o swój projekt uchwały.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl