Aktualności

Wróć

Młodzież Wszechpolska zamierza stworzyć mural poświęcony Łupaszce

2019-10-31 15:16:45
Po decyzji o tym, że z przestrzeni Białegostoku zniknie ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, Młodzież Wszechpolska zapowiedziała, że upamiętni tę postać w inny sposób, na własną rękę.
Młodzież Wszechpolska
W poniedziałek (28.10) rada miasta zdecydowała o zmianie nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko na ul. Podlaską. Zrobiła to mimo sprzeciwu części mieszkańców, w tym przedstawicieli środowisk prawicowych, którzy na sesji wyrazili swoją dezaprobatę - choćby przez głośne skandowanie hańba. Wśród protestujących byli także członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, którzy jednak nie zamierzają zakończyć swoich działań w tej sprawie.

- To nie tylko zmiana tabliczek, ulic, ale także zmiana symbolu, jakim jest odwołanie do tradycji Bóg, Honor, Ojczyzna - komentuje Marcin Kulesza, prezes Podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Będzie nadal promować Żołnierzy Wyklętych

Młodzież Wszechpolska od lat promuje idee Żołnierzy Wyklętych, to z ich inicjatywy co roku w Białymstoku jest organizowany Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W regionie natomiast powstają różne miejsca upamiętniające ich działalność, jak choćby mural na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Starobojarskiej. Teraz chcą także upamiętnić na własną rękę mjr. Szendzielarza.

- My, jako Młodzież Wszechpolska, stajemy przeciwko radnym Miasta Białystok, którzy nie chcą naszych bohaterów. Skoro nie chcą ich promować, zapowiadamy stworzenie w przyszłym roku na wiosnę muralu poświęconego mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. Łupaszce. To będzie nasza odpowiedź na haniebne zachowanie radnych oraz wymazywanie Żołnierzy Wyklętych. Środki zbierane na ten cel będą podczas kwesty 1 listopada, przed cmentarzem św. Rocha oraz cmentarzem Farnym – mówi Krystian Kruszyński, także członek MW.

Podobną inicjatywę, tyle że polegającą na wybudowaniu pomnika Łupaszki na prywatnej posesji, zapowiadali także członkowie Podlaskiego Instytutu Rzeczpospolitej Suwerennej, jeszcze zanim zapadła decyzja o zmianie nazwy.

Rok przepychanek

Ulica, o której mowa, mieści się na osiedlach Piasta i Skorupy oraz odchodzi od ul. Piastowskiej. Imię żołnierza nadano jej z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości. Niedługo po zawieszeniu tabliczek rozpoczęły się akty wandalizmu polegające na ich niszczeniu i wypisywaniu haseł w stylu Łupaszko morderca na pobliskich ogrodzeniach. Z projektem uchwały zmieniającym tę ulicę wyszli przedstawiciele Forum Mniejszości Podlasia będący częścią klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Miała zostać zmieniona na 100-lecia praw kobiet, ale w trakcie sesji padła propozycja Podlaskiej, na którą radni przystali.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl