Nauka

Wróć

Młodzież uczy się bezpośrednio w zakładach pracy. Nie musi się martwić o zatrudnienie

2021-09-22 15:31:07
Białostocka młodzież mogła odbyć zajęcia praktyczne u pracodawcy. To duża szansa, by poznać firmę i jej zasady od środka.
Zespół Szkół Zawodowych nr 2
Nie tylko teoria, ale i praktyka

Na początku września młodzież mogła wziąć udział w projekcie Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji, realizowanego przez Miasto Białystok. Dzięki niemu uczniowie mogli uczyć się zawodu u pracodawcy w rzeczywistych warunkach, a nie jedynie teoretycznie. Takie nietypowe i ważne dla młodzieży lekcje odbywają się w firmie KAN.

- To umożliwi nam realizację, przewidzianego dla tego kierunku, kształcenia z elementami systemu dualnego, czyli zajęć teoretycznych, uzupełnionych praktyczną nauką zawodu – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2. - Dzięki takim zajęciom praktycznym uczniowie bezproblemowo odnajdą się w przyszłości w nowym miejscu pracy – dodaje.

Zajęcia w halach prowadzone są przez oddelegowanych przez firmę technologów KAN, którzy opiekują się młodzieżą, pokazują wszystko i odpowiadają na pytania.

- Zajęcia praktyczne w rzeczywistych warunkach, z wykorzystaniem innowacyjnego parku maszynowego, jakim dysponuje KAN to kluczowy dla przyszłych operatorów element edukacji - mówią przedstawiciele KAN. - Tylko na hali uczniowie są w stanie poznać procesy technologiczne w sposób kompleksowy, od wstępnego przygotowania tworzyw – ich suszenia i rozdrabniania poprzez kompletację półwyrobów, które później są kompletowane w wyroby gotowe i pakowane – dodają.

Młodzież pod okiem profesjonalistów uczy się też obsługi poszczególnych maszyn, m.in. wtryskarek i wytłaczarek, poznaje pracę magazynu czy poszczególnych działów.

Takie zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 7 godzin. Przed każdą nauką odbywa się szkolenie BHP. Następnie uczniowie są dzieleni na grupy i uczą się jak pracować na poszczególnych urządzeniach pod okiem specjalistów.

W zajęciach uczestniczą uczniowie klasy III tego kierunku; dla uczniów klasy I zaś w najbliższym czasie przewidziano wycieczkę, by mogli zobaczyć „na żywo”, jak będzie w przyszłości wyglądało ich miejsce pracy.

Młodzież może korzystać z profesjonalnych pracowni

Dzięki projektowi młodzież nie tylko ma możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych raz w tygodniu. Wyremontowano także budynek warsztatowy przy ul. Świętojańskiej, który został dostosowany do potrzeb dydaktycznych. A więc rok szkolny placówka rozpoczęła już korzystając z pełni wyposażonych pracowni warsztatowych, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt do produkcji elementów z tworzyw sztucznych – w tym w dwie kluczowe maszyny: nowoczesną i profesjonalną wtryskarkę oraz pełen zestaw wytłaczarski z osprzętem, a także w zgrzewarkę, opalarkę, spawarkę, czy urządzenia do kontroli jakości.

Firma Kan wyposażyła także pracownię oraz salę lekcyjną w pomoce naukowe w postaci tablic, które zawierają informacje o rodzajach tworzyw, budowie wtryskarki i wytłaczarki itp.

Zainteresowani nauką na kierunku Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych mogą jeszcze składać dokumenty. Przyjęci uczniowie uczą się w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2. Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy – jako patron przedsięwzięcia, zobowiązała się do tego firma KAN. Młodzież może też liczyć na atrakcyjne stypendia.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl