Młody Zamenhof znów może wsłuchiwać się w głosy białostoczan
W ramach obchodów 102. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa odsłonięto jego pomnik, który stanął przy Rynku Kościuszki.
MN
14 kwietnia, w 102. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, na ulicy jego imienia, tuż przy Rynku Kościuszki, odsłonięty został pomnik przedstawiający esperantystę w młodości. Uroczystość była częścią obchodów z okazji rocznicy, organizowanych co roku przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów.
Jest to realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego 2017. Ma przypominać o tym, że dzieciństwo i młodość spędził on w naszym mieście. Na ten pomysł zagłosowało ponad 200 mieszkańców Białegostoku.
– Ludwik Zamenhof jest znany na całym świecie. Szerzył on idee pokoju, tolerancji, miłości, porozumienia między ludźmi. Urodził się w Białymstoku i miasto się tym szczyci, i o nim pamiętamy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski, który w niedzielę odsłaniał pomnik. - To jest dowód na to, że idee Zamenhofa są w Białymstoku żywe.
Koncepcja pomnika została wybrana w ramach konkursu zorganizowanego przez magistrat pod koniec 2017 roku. Zdecydowano się na pracę przedstawiającą młodego Zamenhofa, stojącego twarzą w kierunku Rynku Kościuszki. Wokół niego, w podłożu, zostały wmontowane mosiężne płytki z literami z języka polskiego, rosyjskiego oraz jidisz. Koncepcję tę przedstawił duet Ryszard i Katarzyna Piotrowscy z Warszawy. Jest ona dość oszczędna w formie.
- Cała koncepcja polegała na tym, żeby zrobić taki antypomnik. Pokazać młodego chłopaka, który idzie ulicą, zamyślony i te rozsypane litery mają symbolizować głosy ludzi w wielokulturowym Białymstoku i trudność w porozumiewaniu się między nimi. To przenośnia, litery symbolizują tę mnogość kultur, która pewnie zachęciła młodego Zamenhofa do tego, żeby w przyszłości zająć się stworzeniem językiem – mówi Ryszard Piotrowski.
Koszt realizacji projektu to 191 tys. zł. Przypomnijmy, że jest to już drugi monument przedstawiający naukowca. Pierwszy, obejmujący tylko popiersie, stoi nieopodal na placu przy ul. Białówny.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl