Młode puchacze wykluły się w nowym gnieździe
Leśnicy z białostockiego Nadleśnictwa Rudka pochwalili się kilka dni temu, że w gnieździe na sztucznej platformie wykluły się urocze puchacze.
Komitet Ochrony Orłów/Nadleśnictwo Rudka
Wybudowali platformę, która doczekała się nowych lokatorów
Tej zimy Komitet Ochrony Orłów, w miejscu zniszczonej platformy, wybudował kolejną. A na jej nowych lokatorów nie trzeba było długo czekać, bo po zaledwie dwóch tygodniach pojawiły się urocze puchacze. Obecnie w gnieździe są już trzy pisklęta.
W województwie podlaskim puchacz występuje głównie w Dolinie Biebrzy i Narwi. Poza Biebrzańskim Parkiem Narodowym, na Podlasiu znanych jest tylko kilka stanowisk tego gatunku, m.in. na terenie Nadleśnictwa Rudka.
Jak podaje Nadleśnictwo Rudka, w jednym z takich rewirów stara platforma lęgowa uległa zniszczeniu wraz z uschnięciem drzewa, a w drzewostanie gniazdowym zadomowiły się dziki, przez co puchacze najprawdopodobniej nie przystąpiły w ogóle do lęgów.
Właśnie dlatego zimą bieżącego roku Komitet Ochrony Orłów wybudował w tym miejscu nową platformę.
Bubo bubo największa sowa w kraju i Europie
Puchacz (Bubo bubo) jest największą sową występującą na obszarze naszego kraju i Europy.
- W Polsce puchacz objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Wokół gniazd puchaczy tworzone są strefy ochronne: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) w promieniu do 500 m od gniazda - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Puchacz wymieniony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. W skali kraju jego liczebność szacuje się na 250-280 par.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl