Mit etatu: pracownicy nie wybierają już stabilizacji. Stawiają na coś innego
Dziś pracodawcy muszą się liczyć z tym, że oczekiwania i wymagania pracowników różnią się od tych sprzed lat. Na co muszą się więc nastawić, chcąc pozyskiwać najlepszych specjalistów?
pixabay.com
Wydawałoby się, że sytuacja na rynku pracy wygląda w naszym kraju całkiem optymistycznie. Bezrobocie utrzymuje się nieco powyżej 5 proc., a jak wynika ze statystyk, zarobki w sektorze przedsiębiorstw przekraczają 9 tys. zł brutto. Chociaż liczba ofert nieco spadła, to wciąż utrzymuje się na całkiem przyzwoitym poziomie. Za tymi wskaźnikami kryją się jednak nieco głębsze przemiany. Tak wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań.
Elastyczność zamiast etatu. Na to stawiają pracownicy
Utarło się przekonanie, że praca w modelu tymczasowym, B2B czy na zasadzie outsourcingu to ostateczność lub efekt braku lepszych opcji. Raport Hays Nowoczesne Formy Zatrudnienia 2025 pokazuje jednak coś zupełnie innego. Okazuje się, że aż 80 proc. osób, które pracują na kontraktach projektowych, jest zadowolonych ze swojego trybu pracy. Najbardziej cenią sobie elastyczność, wysokie wynagrodzenie i możliwość pracy zdalnej – przywileje, które nie zawsze oferuje klasyczny etat.
Co ciekawe, połowa firm w tym roku ma zamiar zatrudnić więcej osób właśnie na takich zasadach. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o oszczędności. Dla licznych przedsiębiorstw jest to szansa na dostęp do specjalistów, których kompetencje są potrzebne przy realizacji konkretnych zadań. Szczególnie takie branże IT, inżynieria czy logistyka stawiają na sprawność i niezależność. A takich pracowników wciąż brakuje.
Zawody przyszłości: kto zyskał, kto stracił?
Jak wynika z badania SW Research wśród zawodów, cieszących się największym uznaniem społeczeństwa, na szczycie znaleźli się strażacy i ratownicy medyczni. Na trzeciej pozycji uplasowali się piloci pasażerscy. W porównaniu z ubiegłymi latami, w rankingu awansował rolnik, co zdaniem ekspertów wynika z rosnącej świadomości ekologicznej i znaczenia bezpieczeństwa żywnościowego. Na końcu listy wymieniono influencerów i polityków.
Pracownicy oczekują szybkich rekrutacji
Trwające tygodniami rekrutacje powoli odchodzą w zapomnienie. Wynika to z oczekiwań pracowników. W przypadku tych fizycznych, aż 60 proc. oczekuje, że decyzja pracodawcy zapadnie w ciągu dwóch tygodni. Co czwarty nie zamierza czekać dłużej niż 7 dni – jeśli nie otrzyma odpowiedzi, po prostu przechodzi do kolejnej oferty. To znak dla pracodawców, że jasna i sprawna komunikacja jest dla podwładnych tak samo istotna jak pensja.
Zmiany na rynku zatrudnienia
Statystyki sugerują, że rynek pracy się zmienia. Większość pracodawców już wie, że elastyczne formy zatrudnienia nie są współcześnie planem awaryjnym, stają się dominującym wyborem zarówno dla firm, jak i dla pracowników. Młode pokolenie nie marzy już o karierze korporacyjnej według schematu sprzed lat. Stawia bardziej na to, by zatrudnienie było zgodne z ich wartościami, dawało poczucie celu i jednocześnie – nie odbierało życia prywatnego. Współcześni pracownicy stają się bardziej świadomi i odważniej mówią o swoich oczekiwaniach. Firmy, które to dostrzegają i odpowiednio zareagują – będą mieć przewagę, jeśli chodzi o pozyskiwanie dobrych pracowników. Ci, którzy tego nie zrobią – stracą i zostaną w tyle.
Raport został przygotowany w ramach projektu pozakonkursowego FERS pn. Rozwój i doskonalenie systemu sektorowych rad ds. kompetencji. Cały dokument jest dostępny na stronie PARP.
JK
24@bialystokonline.pl