Misja Bioróżnorodność. Niemal 200 młodych badaczy weźmie udział w projekcie UwB
Przez 8 miesięcy na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB) realizowany będzie projekt Misja Bioróżnorodność. Weźmie w nim udział niemal 200 uczniów.
Piotr Duniewski / UwB
UwB dostanie ponad 630 tys. zł
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z UwB umowę dotyczącą projektu Misja Bioróżnoroność. Dzięki niej, podlaski uniwersytet otrzyma ponad 630 tys. zł dofinansowania.
- Szczególnie po etapie pandemii bardzo ważne jest to, by ci, którzy interesują się środowiskiem, którzy chcą poznawać środowisko, wychodzili w teren. To w terenie możemy zrozumieć, czym jest dynamika populacji, czym jest sukcesja, jak wyglądają te procesy i w jaki sposób je stymulować, żebyśmy to bogactwo, które mamy szczególnie w tym rejonie Polski, zachowali i mogli je pomnażać – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek.
Celem projektu Misja Bioróżnorodność jest przybliżenie pojęcia bioróżnorodności, ale też zaprezentowanie nowoczesnych technologii, które pozwalają ją badać, chronić, zapobiegać jej zubożeniu. Co ważne, pomysłodawcy projektu, czyli naukowcy z Wydziału Biologii UwB, chcą pokazać, że w działaniach na rzecz bioróżnorodności warto łączyć siły i osiągnięcia przedstawicieli różnych dyscyplin z dziedziny nauk przyrodniczych i ścisłych: biologii, chemii, fizyki i matematyki.
- Nie da się tej misji lepiej przeprowadzić niż tu na Podlasiu, gdzie mamy do czynienia ze zróżnicowaną przyrodą, ale także z tymi, którzy się tą przyrodą interesują. Jako konstytucjonalista muszę zauważyć, że ten projekt wspaniale łączy konstytucyjne prawo do nauki z konstytucyjnym obowiązkiem ochrony środowiska i konstytucyjnym prawem do korzystania ze środowiska naturalnego. Panie Prezesie - dziękujemy za dobre wieści. Zapewniam, że nasz Uniwersytet będzie pisał kolejne projekty i mam nadzieję, że będą pozytywnie rozpatrywane – podkreślił prorektor ds. rozwoju dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB.
Udział w zajęciach weźmie niemal 200 uczniów
Do udziału w zajęciach laboratoryjnych, terenowych i wykładach zostaną zaproszeni uczniowie szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych (klasy 1-3) z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego, w tym uczniowie z niepełnosprawnościami oraz uczniowie o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Projekt został podzielony na dwie tury - w każdej z nich może wziąć udział 96 młodych badaczy. Uczniowie będą pracowali w dwunastoosobowych grupach.
- Idea tego projektu narodziła się dwa lata temu, gdy obchodziliśmy jubileusze związane z bioróżnorodnością. Tę myśl o bioróżnorodności chcieliśmy przede wszystkim skierować do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nasz projekt będzie trwał dwa lata i będzie wielokierunkowy – wyjaśniała prof. Ada Wróblewska.
Program Misji Bioróżnorodność obejmuje w sumie 52 godziny zajęć praktycznych oraz 10 wykładów. Wśród tematów znalazły się m.in.: bioróżnorodność roślin zakodowana w DNA, modelowanie matematyczne zjawisk przyrodniczych, badanie składu produktów spożywczych pochodzenia naturalnego czy wykorzystanie systemu informacji geograficznej do monitorowania bioróżnorodności.
Na zakończenie każdej edycji zajęć jej uczestnicy przygotują kampanię informacyjno-edukacyjną. Uczniowie zaprojektują i wykonają ulotki, plakaty, krótkie filmy i podcasty podnoszące świadomość ekologiczną i zachęcające do zmian w zachowaniu. Materiały audiowizualne będą prezentowane na stronie internetowej projektu, w mediach społecznościowych i tradycyjnych, dzięki czemu dotrą do szerokiego grona odbiorców. Wyniki swoich naukowych dociekań uczniowie przedstawią też podczas pikniku naukowego.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl