Aktualności

Wróć

Ministrowie Polski i Niemiec z wizytą na granicy polsko-białoruskiej

2024-10-31 10:02:31
W środę (30 października) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN Nancy Faeser przebywali z wizytą na granicy polsko-białoruskiej.
MSWiA
Na przejściu granicznym Połowce-Pieszczatka (województwo podlaskie) odbyła się konferencja prasowa, której tematem było zabezpieczenie granicy polsko-białoruskiej, będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

- Od ponad 3 lat doświadczamy w tym miejscu hybrydowej agresji ze strony reżimu Łukaszenki wspieranego przez Rosję. Agresja polega na tym, że do Polski, Unii Europejskiej przerzucani są nielegalni migranci – mówił minister Tomasz Siemoniak.

Zwrócił również uwagę na zmianę strategii działania służb białoruskich - przejawia się ona wzmożoną agresją na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy chronią granicę polsko-białoruską. Szef MSWiA mówił też o szczegółach prowadzonych działań.

- Poinformowaliśmy panią minister szczegółowo o tym, jakie siły są używane, jakie inwestycje zostały podjęte po to, aby granica była szczelna. Chcę zapewnić obywateli Polski i obywateli Niemiec, że tak jak powiedział premier Donald Tusk, nie będziemy szczędzić środków na to, aby ta granica była bezpieczna – zadeklarował. Minister Tomasz Siemoniak podziękował minister Nancy Faeser za odnowione podczas wizyty wyrazy współczucia po śmierci polskiego żołnierza sierżanta Mateusza Sitka, który zginął broniąc granicy.

Minister Tomasz Siemoniak: UE i NATO muszą bronić granicy polsko-białoruskiej

- Ściśle współpracujemy, przygotowując się do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wspólnie uważamy sprawy bezpieczeństwa za absolutnie priorytetowe – podkreślił minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA zwrócił uwagę na dobrą współpracę polsko-niemiecką.

- Obecność pani minister, za którą dziękuję, odbieramy jako wyraz wsparcia i naturalnej solidarności przyjaciół, sojuszników, partnerów w Unii Europejskiej – powiedział.

Mówił także o kwestiach dotyczących współdziałania, jeśli chodzi o sprawy związane z ochroną granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że dzisiaj całą siłą Unii Europejskiej i NATO należy bronić granicy polsko-białoruskiej, bo jak ta granica będzie bezpieczna, to cała Unia Europejska będzie bezpieczna. Minister Tomasz Siemoniak odniósł się też do obowiązujących na granicy z Niemcami kontroli.

- Robimy wszystko, aby ta granica była szczelna i bezpieczna po to, aby nie odradzały się wewnętrzne granice w UE. Bardzo liczymy, że wprowadzone przez niemiecki rząd kontrole na granicy okażą się przejściowe i tymczasowe – powiedział.

Szef MSWiA zwrócił się również do funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej.

- Chcę wyrazić serdeczne podziękowanie wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom, policjantom i wspierającym ich pracownikom różnych instytucji, za ciężką i ryzykowną służbę tutaj na granicy – podsumował.

Szefowa MSW Niemiec: Polska zwiększa bezpieczeństwo granicy zewnętrznej UE

- Niemcy i Polska są dobrymi sąsiadami, bliskimi przyjaciółmi i niezawodnymi dla siebie partnerami i w tym duchu chcemy także w przyszłości współpracować – powiedziała Minister Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny RFN Nancy Faeser. Podkreśliła, że działania Polski na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, znacznie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie.

- Jestem świadoma tego, że jest to ogromnym wyzwaniem, które zasługuje na nasz ogromny szacunek – kontynuowała.

Niemiecka minister zapewniła o wsparciu przyszłej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z jej głównymi tematami - migracją i bezpieczeństwem.

MSWiA: spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka z szefową MSW Niemiec Nancy Faeser

Wcześniej, przed wizytą na granicy, w siedzibie MSWiA odbyło się spotkanie szefów MSW Polski i Niemiec. Jednym z głównych tematów rozmów była instrumentalizacja migracji, która stanowi istotne wyzwanie zarówno dla strony polskiej jak i niemieckiej. Podczas spotkania ministrowie poruszyli także kwestię koniecznej dalszej reformy systemu migracyjno-azylowego.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl