Raporty będą raz na tydzień
W piątek (15.04) w Polsce odnotowano 1,2 tys. przypadków
COVID-19. Według Ministerstwa Zdrowia to dobry moment na zaprzestanie przekazywania informacji dotyczących codziennych ilości zakażeń, zgonów, wykonanych szczepień i hospitalizacji.
W związku z cały czas spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych. Zestawienia tygodniowe, wraz z informacją o hospitalizacji, będą prezentowane w każdą środę - przekazał w piątek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Najbliższy raport pojawi się 20 kwietnia.
Po 2 latach obostrzeń i lockdownów wracamy do normalności
Pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się jako epidemia 17 listopada 2019 r. w mieście Wuhan w Chinach. Z kolei 11 marca 2020 r. została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.
Ponad dwa lata temu, były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Wykryto go 4 marca 2020 r. u 66‑letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. Hospitalizowany był w szpitalu w Zielonej Górze.
Z kolei w województwie podlaskim potwierdzono pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 dnia 17 marca 2020 r. Byliśmy ostatnim regionem w Polsce, do którego dotarł niebezpieczny wirus. Podlaski pacjent zero okazał się bardzo medialny - był to muzyk blackmetalowego zespołu Batushka. Po dwóch tygodniach po zakażeniu pacjent wrócił do zdrowia, a miesiąc po oddał osocze.
Do 10 lutego 2022 r. odnotowano ponad 492 mln przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie. Odnotowano 6,17 mln zgonów.
W Polsce do 15 kwietnia 2022 r. odnotowano 5,9 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. Śmiercionośny wirus odebrał życie ponad 115 tys. osobom. Aktualnie 22,4 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych, co stanowi 58% całej populacji kraju.