Minęły 74 lata od rozstrzelania rtm. Witolda Pileckiego. Białystok zapali znicze pamięci
25 maja 1948 r. komuniści rozstrzelali organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego - rtm. Witolda Pileckiego.
IPN Oddział w Białymstoku
W 74. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Fundacją Patria Mater organizują uroczystości mające na celu uczczenie jego pamięci.
25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnika powstania warszawskiego. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera Ł cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. 25 maja 2021 r. o godz. 21.30 w całej Polsce organizowana jest akcja palenia zniczy - informuje białostocki oddział IPN.
Z okazji 74. rocznicy o godz. 19.30 na placu pod Kino TON w Białymstoku, gdzie znajduje się tablica poświęcona zamordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego odbędą się uroczystości wraz z oprawą muzyczną. Następnie zgromadzeni złożą kwiaty przed kinem TON oraz pod pomnikami: Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz pomnikiem Inki.
Natomiast o godz. 21.30 znicz pamięci zapłonie pod tablicą Pileckiego w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. Grottgera 9 w Białymstoku. O tej godzinie również w wielu innych miastach i miejscowościach zapłoną znicze ku czci rotmistrza Pileckiego.
Jak informuje białostocki magistrat, w związku z organizowanym przemarszem, którego celem jest uczczenie bohaterów walk o niepodległość Polski w 74. rocznicę rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego w dniu 25 maja w godz. od 19.30 do 21.30 wystąpią ograniczenia w ruchu drogowym na czas przemarszu uczestników ulicami: plac Jana Pawła II, Bulwary Kościałkowskiego (aleja parkowa), później przejście przez ul. Akademicką, pac Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Marii Skłodowskiej-Curie do pomnika Inki na Plantach.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl