Aktualności

Wróć

Mijają 32 lata od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

2016-10-19 07:19:39
Ks. Jerzy Popiełuszko starał się przekazywać innym swoje wartości religijne. Za to spotkała to straszna kara - został brutalnie zamordowany. W środę mija rocznica jego śmierci.
UM Białystok/Dawid Gromadzki
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach w pobliżu Suchowoli. Z domu wyniósł silne wartości religijne. W 1965 r. wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. W czasie nauki odbył przymusową służbę wojskową w Bartoszycach, gdzie za swoje przekonania i wiarę spotykały go nieustanne szykany i kary ze strony dowództwa.

Święcenia kapłańskie w 1972 r. przyjął z rąk Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Widział szansę w ewangelizowaniu środowisk pracy, poddanych programowej, zmasowanej ateizacji, a po wprowadzeniu stanu wojennego - osób prześladowanych, dotkniętych cierpieniem i ubóstwem. Zaczął odprawiać comiesięczne msze św. za ojczyznę, które przyciągały rzesze ludzi. W homiliach poruszał tematy odnowy religijnej i moralnej. W konsekwencji władze komunistyczne uruchomiły przeciw niemu kampanię zniesławienia i represji, ukazując go jako politycznego agitatora.

W nocy 19 października 1984 r. został uprowadzony przez oficerów służb specjalnych MSW i brutalnie zamordowany. Jego skrępowane i zmasakrowane zwłoki wrzucono do Wisły, na tamie niedaleko Włocławka. Pogrzeb odbył się w Warszawie 3 listopada i stał się ogólnopolską manifestacją solidarności i walki o wolność. Ciało zamęczonego kapłana, na usilne prośby licznych środowisk, zostało złożone przy świątyni na Żoliborzu, gdzie prowadził posługę duszpasterską.

Proces beatyfikacyjny kapłana oficjalnie otwarto 8 lutego 1997 r. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego. 20 września 2014 r. w diecezji Créteil we Francji nastąpiło otwarcie procesu do kanonizacji.

W związku z rocznicą męczeńskiej śmierci o godz. 8.30 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma wraz z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność Józefem Mozolewskim, wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbarą Bojaryn-Kazberuk oraz przedstawicielami służb mundurowych złożą kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego przy ul. Kilińskiego.

Kwiaty, o godz. 12.00, złoży także zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak.

O godz. 16.30 na białostockim Przystanku Historia IPN przy ul. Warszawskiej 48 wykład Represje wobec Kościoła Katolickiego w PRL wygłosi dr hab. Krzysztof Sychowicz.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl