Muzeum Pamięci Sybiru zlokalizowane jest w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego przy ul. Węglowej. To właśnie z tego miejsca w latach 1940–1941 oraz w 1944 roku, Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białegostoku.
Ta placówka miejska ukazuje historię wywózek na Sybir. Jest to nowoczesne muzeum, które gromadzi, dokumentuje i prezentuje dramatyczne losy Polaków deportowanych do krainy tak bardzo odległej od ich ojczyzny. Muzeum przybliża trudne dzieje poprzez wystawy fotografii i artefaktów, nagrane relacje Sybiraków czy symboliczne elementy architektoniczne. Stojący na torach autentyczny rosyjski wagon z 1892 roku nawiązuje do historycznych wywózek, które odbywały się właśnie drogą kolejową. Dwuosiowy pojazd to tzw. tiepłuszka – stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum, na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Stanowi symboliczną bramę, przez którą przechodzą wszyscy zwiedzający wystawę i przywodzi jednocześnie na myśl pamięć tamtych dramatycznych chwil.
Muzeum Pamięci Sybiru do tej pory odwiedziło ponad 40 tys. osób.
Czytaj więcej.
Podczas otwarcia, które miało miejsce rok temu obecny był m.in. prezydent Andrzej Duda, były prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko. A także Sybiracy i ich rodziny, posłowie i senatorowie.
Obiektywna wartość życia i tak ważna pamięć. Otwarto Muzeum Pamięci Sybiru.