Mija dekada od gruntownej przebudowy Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy
10 lat temu Ośrodek Sportów Wodnych Dojlidy przybrał nowe kształty i zaczął cieszyć mieszkańców Białegostoku nie tylko latem, ale również zimą. Przeprowadzona modernizacja nie dotknęła jedynie drzew w lesie.
BOSiR
Nowe Dojlidy? To już dekada!
W styczniu 2015 r. w OSW Dojlidy powstały pierwsze w historii miasta sztucznie naśnieżone trasy do narciarstwa biegowego. W słoneczne i mroźne weekendy z ośrodka korzystały setki osób, a większość prac realizowanych od lata 2013 r. była już wówczas zakończona. W ramach jednego z zadań inwestycyjnych przez 15 miesięcy powstało pięć nowych budynków:
- największy o powierzchni użytkowej ponad 700 m2 i kubaturze 3 270 m3 dwukondygnacyjny z tarasem przeznaczony dla administracji i gastronomii;
- magazyn z wypożyczalnią rekreacyjnego sprzętu pływającego i rowerów oraz hangar na sprzęt pływająco-sportowy (kubatura obiektów to ponad 1 900 m3);
- dwie ogólnodostępne przebieralnie z toaletami i prysznicami.
Do maja powstały jeszcze dwa kolejne budynki handlowo-gastronomiczne oraz obiekt z kasą przy ul. Plażowej. Przy nowo usypanej plaży urządzone zostały dwa boiska do siatkówki i jedno większe do piłki nożnej z piłkochwytami. W lesie powstały ścieżki spacerowe, przy których znajdują się place zabaw oraz postawiono urządzenia rekreacyjne do ćwiczeń fitness. Są również grille, jak i miejsce na ognisko.
Za magazynami na sprzęt pływający powstał jedyny w regionie parking dla kamperów, a ponadto wykonane zostały nowe nasadzenia, zbudowano drogi wewnętrzne, chodniki i parkingi. Na potrzeby użytkowników Dojlid zagospodarowany został nie tylko las, ale również wyspa na zalewie, do której prowadzi pomost pływający, a wokół niej ułożono drewniane tarasy. Poprowadzono je również nad zalewem wzdłuż trzech największych budynków, dwoma pomostami zostało ograniczone największe w województwie kąpielisko.
Z kolei naprzeciw hangarów znalazły swoje miejsce cztery pomosty cumownicze dla sprzętu pływającego, a dodatkowo po przeciwnej do plaży stronie zbiornika umieszczono aż pięć pomostów dla wędkarzy i osób, które preferują wypoczynek poza ośrodkiem.
Obiekt cały czas się rozwija
W pierwszym roku działalności odnowione Dojlidy odwiedzały tłumy osób. Nie tylko zimą, ale również latem, kiedy ośrodek sprzedał ok. 114 tys. biletów. Rekordowy sprzed przebudowy był rok 2010 r., kiedy to wydano 82 tys. wejściówek. Warto dodać, że minionego lata - od 2 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. - wynik ten został wywindowany już do 122,5 tys. biletów.
Dojlidy stały się miejscem organizacji imprez nie tylko o ogólnopolskim charakterze, ale także międzynarodowym. W 2022 r. rozegrany został tu turniej siatkówki plażowej z cyklu Pro Tour. Także organizatorzy triathlonu widzą tam miejsce dla zawodów o zasięgu co najmniej europejskim, ale z uwagi na tworzone w sąsiedztwie przy okazji zmagań utrudnienia w ruchu drogowym na razie w stolicy Podlasia przeprowadzane są zawody o randze mistrzostw kraju.
OSW Dojlidy wciąż jest rozwijany. Powstają mniejsze, ale równie ważne, rzeczy, jak oświetlenie prowadzące do wyspy czy pomost służący kajakarzom Cresovii, ale również te zdecydowanie większe. Od lipca 2021 r. na terenie ośrodka funkcjonuje wyciąg sportów wodnych, a od maja 2024 r. w sąsiedztwie wyciągu działa park linowy.
Rekordy popularności bije największa w regionie sauna sucha, która została oddana do użytku w grudniu 2023 r. Z budynku ulokowanego nad zalewem w 2024 r. skorzystało aż 14 945 osób. W trakcie rozstrzygania jest przetarg na powiększenie sauny. Modernizacja ma polegać na przebudowie istniejącego budynku poprzez wykonanie otworu w ścianie zewnętrznej oraz rozbudowie o nową część mieszczącą saunę suchą, pomieszczenie relaksu z tężnią solankową, kolejne przebieralnie, sanitariaty oraz nową recepcję. Ponadto w trakcie projektowania jest budynek przebieralni i sanitariatów do obsługi zawodów przy boisku do piłki plażowej.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl