Mieszkanie dla Młodych. Projekt ustawy rozpatrzy Rada Ministrów
We wtorek, 14 maja Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy dotyczącej pomocy przy zakupie pierwszego mieszkania - Mieszkanie dla Młodych. Jest on kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu Rodzina na Swoim.
sxc.hu
Długo wyczekiwany projekt Mieszkanie dla Młodych - zastępujący dawną Rodzinę na Swoim - ma zacząć obowiązywać od początku 2014 roku. Ma pomóc młodym małżeństwom i singlom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, przy zakupie pierwszego mieszkania.
Mieszkanie dla Młodych a Rodzina na Swoim
Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami dotyczącymi programu Mieszkanie dla Młodych nie będzie można sprzedać zakupionego lokum w ciągu pięciu lat od daty zakupu. W przypadku gdyby ktoś chciał zbyć zakupione mieszkanie, będzie musiał zapłacić karę.
Ponadto program obejmuje zakup mieszkania jedynie z rynku pierwotnego, na czym bez wątpienia zarobią developerzy.
Przedstawione założenie programu Mieszkanie dla Młodych zakłada także, że z programu będą mogły skorzystać tylko osoby w wieku do 35 lat. Identyczna granica wieku wyznaczona została także dla programu Rodziny na Swoim, jednak tam przewidziano ustępstwa dotyczące osób samotnie wychowujących dzieci oraz małżeństw, w których jeden z małżonków nie ukończył 35. roku życia.
W porównaniu z programem Rodzina na Swoim zmianie ulegnie także tryb wypłacania dofinansowania - dotychczas finansowano połowę odsetek kredytu w okresie pierwszych 8 lat kredytowania. Warunki Mieszkania dla Młodych przewidują, że wysokość wsparcia wynosić będzie 10%-15% ceny zakupionego mieszkania. Odpowiednia kwota nie będzie dopłacana do kolejnych rat, a stanowić będzie tak jakby wkład własny, czyli obniży wartość zadłużenia już na starcie. Kwota wsparcia będzie zatem mniejsza od tej, jaką można było uzyskać w przypadku poprzedniego programu.
Wyjątkiem będą tu jednak małżeństwa posiadające dzieci. Wartość dofinansowania powiększona zostanie o 5%, jeśli rodzina ubiegająca się o kredyt z dopłatą posiadać będzie dziecko. Dodatkowe 5% otrzymają także ci, którzy w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu doczekają się kolejnego potomka.
Małgorzata Cichocka
24@bialystokonline.pl