Ciągłe zmiany w projekcie
Na początku ustawa miała nie obejmować budowy domu, a jedynie lokale z rynku pierwotnego - do 75 mkw. Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zaproponowała niedawno kilka zmian, m.in. możliwość zakupu lub budowy domu jednorodzinnego do 100 mkw. oraz podniesienie limitów cen mieszkań i domów objętych programem.
Więcej szczegółów:
Dofinansowanie także na budowę i kupno domu? Prace nad projektem Mieszkanie dla Młodych
Zmiany w projekcie proponuje także klub PO, który uważa, że rodzina z trójką dzieci powinna być dodatkowo uprzywilejowana w ramach programu i że powinna mieć możliwość kupienia lokum o 10 mkw. większego niż pierwotnie zakładano w ustawie: lokal - do 85 mkw., dom - do 110 mkw. Dofinansowanie państwa w tym przypadku pozostałoby bez zmian (obejmuje 50 mkw.).
Osoby budujące dom systemem gospodarczym mogłyby ubiegać się o zwrot części VAT na materiały budowlane w ramach projektu. Pozostali od przyszłego roku nie będą mieli już tej możliwości.
Szczegóły:
Budowa lub remont budynku mieszkalnego – ostatnia szansa na zwrot podatku VAT
100 mkw. - mało, czy dużo?
Przyjmuje się, że dom o powierzchni użytkowej w przedziale 100 - 140 mkw. jest wystarczający dla 4-osobowej rodziny. Czy zatem górna granica maksymalnej powierzchni 100 mkw. zakładana w programie Mieszkanie dla Młodych jest odpowiednia?
Warto pamiętać, że w przypadku programu Rodziny na Swoim górna granica wielkości powierzchni wynosiła 140 mkw., a w pierwszym roku funkcjonowania ustawy kredyt na budowę domu wzięło aż 35% beneficjentów projektu. W latach 2007 – 2013 ok. 20% wszystkich kredytów stanowiły te zaciągnięte na budowę domu.
Portal MieszkanieDlaMlodych.pl przeprowadził wśród respondentów sondę, w której zadano pytanie: Czy według ciebie 100 mkw. powierzchni użytkowej to wystarczający metraż domu?. 47% ankietowanych osób odpowiedziało, że 100 mkw. jest zadowalające, 30% - że to za mało, a 23% nie miało zdania na ten temat.
Projekt Mieszkanie dla Młodych ma wejść w życie w 2014 roku.