800 tanich mieszkań dla Podlasian
W czerwcu podpisano akt notarialny powołujący do życia pierwszą w województwie podlaskim Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Krajowego Zasobu Nieruchomości Podlaskie. Więcej o tym:
tutaj. Po paru miesiącach, w środę (12.10) odbyło się walne zgromadzenie wspólników SIM-u, na którym została wyłoniona władza tj. rada nadzorcza, zarząd. Tym samym spółka przeszła z etapu organizacyjnego do bardziej operacyjnego.
- Grunt ze strony KZN-u już został wniesiony, czekamy teraz na kolejne raporty gruntowe. Mamy dwie gminy, które są już zaawansowane w pracach projektowych. Jedna ma już gotowy projekt, druga ma koncepcję, więc realizowane są już pewne etapy tej inwestycji - powiedział prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.
Docelowo w Podlaskiem ma powstać ponad 800 mieszkań w takich miejscowościach jak: Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Ciechanowiec, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Łapy, Michałowo, Mońki, Miasto Sejny, Sokoły, Suchowola, Gmina Suwałki, Szczuczyn, Szepietowo i Zambrów.
- Cieszę się, że powołujemy władzę SIM-u na Podlasiu, dlatego że będzie on mógł już ruszyć pełną parą - mówił podlaski poseł na Sejm i sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Żalek. - To jest bardzo ambitny projekt, ponieważ zakłada, że będziemy budować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z samorządami i ze wsparciem środków krajowych, mieszkania na wynajem w miejscach, gdzie od 30 lat nie było większych inwestycji mieszkaniowych - dodał.
Martwi ich wzrost stóp procentowych
- Na szczęście ostatnio ceny materiałów się ustabilizowały, a w niektórych przypadkach spadają. Większy problem jest z kredytami, bo niestety stopy procentowe rosną i wiele wcześniejszych planów inwestycyjnych zaczęło się rozjeżdżać - stwierdził prezes.
Jak powiedział poseł Jacek Żalek, nie zakładał aż tak dużego wzrostu stóp procentowych, w związku z tym, aby temu zaradzić planowane jest stworzenie funduszu gwarancyjnego, który zagwarantuje środki umożliwiające pozyskiwanie kredytów.
- Pracujemy także nad obniżeniem do pewnego poziomu akceptowalnego stóp procentowych dla programu, tak żeby mógł na ten okres wychodzenia z kryzysu na innym nieco poziomie niż stopy ogólne. Pracujemy także nad możliwością urealnienia wpłat od mieszkańców, aby one również były na poziomie wcześniej zakładanym tj. 20-30 tys. zł od przyszłych mieszkańców - poinformował Arkadiusz Urban.
Zdaniem posła Żalka popyt na mieszkania jest większy, z uwagi na wojnę w Ukrainie.
- Trzeba pamiętać, że tych zasobów mieszkaniowych mamy bardzo mało, a przyjechało do nas kilka milionów obywateli Ukrainy. Niewykluczone, że będą dalej przyjeżdżać, jeżeli to zagrożenie wciąż będzie rosło. To wyzwanie szczególnie na wschodniej granicy Polski jest wyzwaniem, które ma charakter międzynarodowy. My dzisiaj zaspokajamy potrzeby nie tylko naszej wspólnoty lokalnej, ale też potrzeby związane z migracją wywołaną wojną - dodał Jacek Żalek.
Chcą przeciwdziałać wyludnianiu się mniejszych gmin
Jednym z założeniem programu jest budowa mieszkań w mniejszych ośrodkach, aby miasta powiatowe czy gminy się nie wyludniały.
- Chcemy dać mieszkania, które nie będą komunalne, spółdzielcze czy deweloperskie, ale własne. Właścicielem będzie ten, który wejdzie do mieszkania - podkreślił poseł Mieczysław Baszko.
- Takiej gminy jak Mońki nigdy nie było stać na to, żeby zrealizować TBS-y, czyli towarzystwo budownictwa społecznego. Zauważając inicjatywę SIM, dało to naprawdę wielką szansę pobudzenia rynku lokalnego. Widzimy tutaj wielką nadzieję na szybką realizację. Aprobata społeczna i oczekiwanie społeczne jest wielkie, dlatego musimy to robić jak najszybciej i jak najtaniej - zaznaczył burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski.
SIM to inicjatywa państwa realizowana w ścisłej współpracy ze społecznościami lokalnymi. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) rząd daje gminom tworzącym Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce SIM, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Jakie gminy przystąpią do projektu?
Sprawdź tutaj.