Aktualności

Wróć

Mieszkańcy mogą już zgłaszać zagrożenia w okolicy. Ruszyła mapa bezpieczeństwa [WIDEO]

2016-07-01 08:09:16
Od piątku (1.07) na stronach internetowych podlaskiej policji dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podlasianie mogą reagować na sytuacje kryzysowe i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Kamila Ausztol
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa rusza w piątek jako projekt pilotażowy. Przez miesiąc będzie funkcjonowała na Podlasiu, Pomorzu i Mazowszu w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Docelowo swoim zasięgiem obejmie cały kraj.

Mapa będzie dostępna na wszystkich stronach internetowych podlaskiej policji, a wykorzystywane w niej informacje będą opierały się na trzech filarach: policyjnych systemach informatycznych, części interaktywnej z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, a także wiadomościach pozyskanych od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany.

- Liczymy, że linki do mapy będą dostępne także na stronach urzędów gmin i miast przynajmniej w naszym powiecie, o co zwróciłem się już do włodarzy - poinformował Wojciech Macutkiewicz, komendant miejski policji w Białymstoku.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzieżach, rozbojach, wymuszeniach, bójkach, pobiciach, oszustwach oraz różnego rodzaju przestępstwach. Uwzględniono także informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach. Na ten moment opracowano 25 rodzajów przestępstw, ale niewykluczone, że po miesiącu pilotażowym ich liczba się zwiększy.

Od piątku mieszkańcy mogą aktualizować informacje na mapie, a policja będzie weryfikowała zgłoszenia. Jeśli okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone wprost na mapę., dzięki temu będzie zawierała szczegółowe informacje dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic i osiedli. Z jednego adresu IP można dokonać jednego zgłoszenia dziennie.

Dla tych, którzy nie korzystają na co dzień z internetu, przewidziano policyjne punkty informacyjne, w których każdy będzie mógł zapoznać się z tym, jak działa mapa oraz podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Podczas tworzenia mapy przeprowadzono ponad 11 tys. konsultacji, w których mieszkańcy zgłaszali potrzeby i zagrożenia. W województwie podlaskim zrealizowanych zostało 647 takich spotkań, w których uczestniczyło blisko 11 tys. osób.

Kamila Ausztol
kamila.ausztol@bialystokonline.pl