Wystawa Miejsce człowieka a terytorium artysty w Galerii Sleńdzińskich miała zostać otwarta dla zwiedzających w piątek. Jednak wprowadzony w całym kraju lockdown, uniemożliwił zorganizowanie ekspozycji w takiej formule. Jednak wystawa zostanie udostępniona wirtualnie za pośrednictwem strony Virturama.
Miejsce człowieka a terytorium artysty to wystawa abstrakcyjnego malarstwa Krzysztofa Chyżego – stypendysty programu Kultura w sieci Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaczął on od dokumentacji fotograficznej swoich prac z lat 2017-2020. Zaplanował pokazać szerszemu odbiorcy techniczną stroną tworzenia. Rysował szkice, plany, zapisywał zarysy scenariuszy filmów. Z tego roboczego materiału powstały prace wideo, które zamieszczał w sieci. Swoje terytorium twórcze skrupulatnie opisywał w dzienniku stypendialnym. Dzielił się z wirtualnym odbiorcą doświadczaniem nowego stanu rzeczy. W części plastycznej stypendium namalował sześć obrazów o wymiarach 100 x 150 cm.
Duże znaczenie ma dla mnie prostota. Myślę wtedy o czytelności. O wizualnym przekazie oraz dotyczących go treści. W momencie kiedy przekraczam granicę odpowiedniej ilości elementów, które na obrazie powinny się znajdować, czuję niepokój przeładowania – pisze artysta w jednym z zamieszczonych tekstów na autorskim blogu. Miejsca, ich geometria, powierzchnia oraz jej faktura zawsze mnie interesowały. (…) Pokazać świat materii, który także może żyć, rozwijać się i zmieniać. Ze swoją okolicą barw. Różnorodną ziemią faktur czy polami pokrytymi niejednolitymi śladami pędzli. Ten tworzony obszar malarskiej tożsamości.
Krzysztof Chyży, białostoczanin, architekt, fotograf i artysta malarz. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej i Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2019 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza (malarstwo) i prof. Przemysława Pintala (multimedia). Należy do grupy twórczej Bochemia. W 2020 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie kultury w internecie.
W piątek (26.03), o godz. 18:00 odbędzie się filmowe zwiedzanie wystawy wraz z autorem.
Wystawa potrwa do 9 maja.
Szczegóły wydarzenia