Aktualności

Wróć

Międzypokoleniowy dialog na Podlasiu. Seniorzy i młodzi razem dla lokalnych wspólnot

2025-01-22 12:00:01
W dniach 17-18 stycznia w Białymstoku odbyło się Forum Międzypokoleniowe, podsumowujące dziewięć miesięcy projektu Siła społeczności w różnorodności. Podczas wydarzenia seniorzy i młodzież wspólnie działali na rzecz swoich lokalnych środowisk, budując mosty ponad różnicami pokoleniowymi. Jak się okazało, te różnice stały się źródłem siły oraz inspiracji.
Mat. prasowe
Wspólne działania budują mosty

Forum zgromadziło ponad 60 osób – uczestników projektu, jego organizatorów oraz przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych. Omówiono na nim efekty dziewięciu miesięcy pracy w pięciu lokalnych społecznościach, gdzie zespoły złożone z par seniorów i młodzieży realizowały działania integrujące swoje otoczenie.

– Na początku nie było łatwo – przyznaje Anna Sędziak, koordynatorka projektu z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych. – Każdy tkwił w swojej bańce. Wyjście poza nią wymagało odwagi, ale efekty były warte tego wysiłku.

Słowa te potwierdzają uczestnicy. Seniorka Jolanta Maria Dzienis z Białegostoku, zapytana, co zrobiłaby inaczej, odpowiedziała:

– Nie miałabym tylu obaw, że młodzi nie będą chcieli z nami współpracować. Różnice są, ale potrzebujemy spotykać się i rozmawiać.

Daniil Marchenko, młody przedstawiciel ukraińskich uchodźców, wspomina organizowaną przez swoją grupę andrzejkową imprezę:

– Bałem się, że nikt nie przyjdzie, ale frekwencja była świetna, a goście nie chcieli wychodzić.

Z pomysłem i dystansem do siebie

Podczas forum można było obejrzeć krótkie filmy, o tym co się wydarzyło w poszczególnych społecznościach, zrealizowane m.in. przez Cezarego Chwicewskiego, jednego z organizatorów Up To Date Festival.

Tytuły takie, jak Dialog czy Współpraca odzwierciedlały ideę projektu. W jednym z nich seniorzy wcielili się w bałwanki i śnieżynki podczas mikołajkowej zabawy.

– Trzeba mieć dystans do siebie – podsumowała jedna z uczestniczek.

Białostocka grupa inicjatywna działająca przy Klanzie zaproponowała spacer historyczny, tańce integracyjne i grę w bule, która okazała się hitem. Natomiast grupa działająca przy PCK z Białegostoku przygotowała andrzejkowy wieczór, na którym wśród gospodarzy byli ukraińscy emigranci. Okazało się, że wróżebne tradycje świetnie łączą wielonarodową grupę.

Norweskie inspiracje

Projekt Siła społeczności w różnorodności czerpał pomysły z doświadczeń norweskich organizacji. Wizyta studyjna w Kristiansand pozwoliła uczestnikom poznać metodę People meet People oraz inspiracje z tamtejszego festiwalu organizacji pozarządowych. Po powrocie polskie grupy wykorzystały zdobyte umiejętności w swoich środowiskach.

Podczas forum dyskutowano też o różnorodności pokoleniowej.

– Nie musimy zacierać różnic – mówiła Wiesława Szwed z Podlaskiego Seniora. – To właśnie one są wartością, która pozwala nam rozwijać się i wzajemnie inspirować.

Efekt synergii

W ramach projektu zorganizowano 48 godzin warsztatów, 10 spotkań i 5 lokalnych inicjatyw, w których wzięło udział ponad 200 osób. Na każdą grupę inicjatywną przeznaczono do 5000 zł.

Projekt realizowany był dzięki wsparciu Funduszu Współpracy Dwustronnej finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014–2021.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl