Zdrowie

Wróć

Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią

2021-08-02 07:55:23
Przed nami pierwszy tydzień sierpnia. To nie tylko półmetek wakacji, ale też czas, w którym specjaliści przypominają o tym, jak duże znaczenie ma karmienie piersią i że nie zawsze jest to czynność, która odbywa się bez trudności.
pixabay.com
Ponad 30 lat temu, w 1990 r., UNICEF ustanowił pierwszy tydzień sierpnia Międzynarodowym Tygodniem Karmienia Piersią.

Jak co roku i tym razem warto o tym przypomnieć. Specjaliści nie mają wątpliwości, że mleko mamy odgrywa w życiu dziecka ważną rolę - m.in. pomaga w budowaniu jego zdrowia i odporności. Przy czym karmienie piersią to proces, który wymaga nauki i nie zawsze jest prosty. Jak wynika z z badania opinii przeprowadzonego w ramach programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia 60% mam dzieci w wieku 0-6 miesięcy karmi wyłącznie piersią, a 74% kontynuuje karmienie piersią dzieci w przedziale wiekowym od 7-12 miesięcy. Przy czym tylko 12% polskich mam nigdy nie miało żadnych trudności związanych z karmieniem piersią.

Dlatego w nauce procesu karmienia piersią cenne mogą być poradniki stworzone przez mamy oraz ekspertów, np. bezpłatny Poradnik Karmienie Piersią przygotowany według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W poczekalni w przychodni czy podczas spaceru warto słuchać także podcastów, np. z udziałem dr Joanny Neuhoff-Murawskiej, dietetyczki klinicznej z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka - Odkryj super moce mleka mamy!.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić piersią minimum 6 miesięcy, a później kontynuować ten proces w zależności od preferencji mamy i dziecka – nie ma wyznaczonego czasu, kiedy powinno się zaprzestać karmienia. Przez pierwsze pół roku maluszka, mleko mamy stanowi podstawę jego diety i nie potrzebuje on dodatkowych posiłków – mleko zaspokaja pragnienie oraz głód.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl