Cerkiewne dzwonienie to ginąca na ziemiach polskich tradycja polegająca na tworzeniu kompozycji, odpowiednio do potrzeb religijnych, wygrywanych na dzwonach cerkiewnych. Konkurs odbywa się w prawosławnym okresie wielkanocnym, kiedy to, zgodnie z dawnym obyczajem, każdy mógł dzwonić na chwałę Pana.
Konkurs jest podzielony na 3 kategorie: master (najwyższy poziom, zawodowy), open (wszyscy chętni do sprawdzenia swoich umiejętności) i młodzieżowa (dzieci i młodzież do lat 16). Do każdej kategorii zostanie zakwalifikowanych 10 uczestników.
W każdej kategorii zakładane są trwające ok. 5 minut wystąpienia dzwonników. Organizatorzy festiwalu ufundują dwie nagrody główne w kwocie 2000 zł (brutto). Ponadto przyznane zostaną dwa wyróżnienia w wysokości 1000 zł (brutto). Dla kategorii młodzieżowej przewidziane są nagrody rzeczowe. Zwycięzców konkursu wyłoni trzyosobowe jury, w skład którego wejdą profesjonalni muzycy i znawcy tematu.
Miejscem koncertów plenerowych będzie dziedziniec monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu, gdzie usytuowana jest w bramie zabytkowa XVIII-wieczna dzwonnica.
Program:
VIII Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia