Kultura i Rozrywka

Wróć

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Kinie Helios

2021-09-28 08:56:47
Kino Helios już od kilku edycji uczestniczy w Festiwalu Fotografii Interphoto. W tym roku na dużym ekranie będzie można obejrzeć kilka filmowych propozycji w ramach projektu Kino Konesera.
Materiały prasowe
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Interphoto jest festiwalem cyklicznym, o wysokim poziomie artystycznym, odbywającym się co dwa lata. Organizowane są nie tylko wystawy, ale także spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą, gry miejskie. Działania kierowane są do odbiorców wszystkich kategorii wiekowych.

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 2013 roku. Wydarzenie to skupia wokół siebie artystów z całego świata, krytyków i uczestników, przez co staje się najważniejszym wydarzeniem tego typu w Polsce, a także w tej części Europy. Podczas ostatnich edycji statystyki wykazały, że bierze w nim udział ponad dwadzieścia tysięcy odbiorców bezpośrednich i ponad milion internetowych.

W tym roku głównym tematem jest Dychotomia. Wschód i Zachód, który opiera się na analizie historyczno-wizualnej wpływu polskiej sztuki zarówno na wschód, jak i na zachód.

Kino Helios w Białymstoku już od kilku edycji włącza się w festiwalowe wydarzenia. W tym roku w Kinie Helios w Centrum Alfa będzie można obejrzeć uznane na całym świecie filmy, które wiążą się ze światem fotografii.

Filmy o fotografii

Już w poniedziałek (04.10) zostanie wyświetlony film Helmut Newton. Piękno i Bestia w reżyserii Gero von Boehm.

Obraz ten opowiada o legendarnym fotografie, który w centrum zainteresowania zawodowego stawiał kobiety. Bohaterki jego kultowych portretów i zdjęć w magazynach mody - od Catherine Deneuve do Grace Jones, od Charlotte Rampling do Isabelli Rossellini - mają możliwość, aby przedstawić własną interpretację życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty. Dzieła Helmuta Newtona były prowokacyjne, niekonwencjonalne i dywersyjne. Sposób w jaki przedstawiał kobiety nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami czy przedmiotami?

W kolejny poniedziałek (11.10) w Kinie Helios w Centrm Alfa będzie można zobaczyć film Wyspa Bergmana, w reżyserii Mia Hansen-Løve.

Para amerykańskich filmowców zjawia się w posiadłości mistrza, by pracować – każde nad swoim scenariuszem. Tyle że on zajmuje lepsze biurko, jest bardziej znany i ceniony. Jej z dużo większym trudem przychodzi odnalezienie się na wyspie zdominowanej przez duchy wielkich mężczyzn. Subtelnie rozrysowująca mapę konfliktów i trudnych emocji Wyspa Bergmana zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością a fikcją.

Natomiast 18 października widzowie obejrzą film Polański, Horowitz. Hometown wyreżyserowany przez Mateusza Kudłę i Annę Kokoszka-Romer.

Po kilkudziesięciu latach wreszcie udało im się spotkać w rodzinnym mieście. Dwóch artystów, fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędruje po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem.

Ostatnim filmem, który zostanie wyświetlony 25 października będzie Metamorfoza ptaków w reżyserii Catarina Vasconcelos.

Jest to opowieść będąca wędrówką przez losy trzech pokoleń, w centrum której znajduje się figura matki zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć.

Przed każdym pokazem w ramach festiwalu odbędzie się prelekcja doktora Grzegorza Jarmocewicza - dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Białystok INTERPHOTO, dr sztuki, kuratora, jurora konkursów fotograficznych.

Czytaj także: Festiwal Interphoto oficjalnie otwarty

PROGRAM FESTIWALU

Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl