Aktualności

Wróć

Międzynarodowy Dzień Lasów. Dbajmy o naturę

2019-03-21 09:01:15
Dzień 21 marca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów, który od 2012 roku obchodzony jest na całym świecie.
materiały prasowe/Ł. Ławrysz
Międzynarodowy Dzień Lasów

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów podnoszą świadomość społeczeństw o znaczeniu lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), planując ten dzień, zachęca kraje do propagowania idei i działalności związanej z lasami.

Tematem Międzynarodowego Dnia Lasów w 2019 roku są Lasy i Edukacja, a obchody odbywają się pod hasłem Naucz się kochać lasy.

W tym roku ONZ, organizując Międzynarodowy Dzień Lasów, podkreśla takie kwestie jak to, że zrozumienie lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości. Pomagają one w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie.

Nauczymy się kochać lasy

ONZ zwraca także uwagę na to, że człowiek nigdy nie jest zbyt młody, by zacząć uczyć się o drzewach. A nowoczesna i tradycyjna wiedza to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie. Leśnicy znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie i w sposób zrównoważony nimi zarządzać. Natomiast społeczności lokalne mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Kobiety wiejskie, np. które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze. Wiele państw usilnie dąży do tego, by coraz więcej kobiet podejmowało studia leśne, widząc w równym dostępie do edukacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn swoje priorytetowe zadanie. Równość płci w edukacji leśnej daje kobietom z obszarów wiejskich możliwość zrównoważonego zarządzania lasami.

Lasy Państwowe sadzą rocznie miliony nowych drzew

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku to jedna z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Ma 75-letnią tradycję, którą utworzono w 1944 roku. Każdego roku Lasy Państwowe sadzą w Polsce ponad 500 mln nowych drzew. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku leśnicy sadzą rocznie blisko 30 mln drzew.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl