Międzynarodowa Szkoła Inżynierska w Politechnice Białostockiej
Na największej uczelni technicznej w regionie uruchomiono dwa kierunki kształcenia w ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej przy Tianjin Chengjian University. Dzięki temu studenci z Chin mogą się uczyć w Białymstoku.
Politechnika Białostocka
W ramach Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej przy Tianjin Chengjian University Politechnika Białostocka uruchomiła dwa kierunki kształcenia. Już teraz 12 studentów Chin ma możliwość nauki na na studiach II stopnia na kierunku Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Jesienią tego roku do Białegostoku ma przyjechać 120 studentów z Chin, którzy będą na studiach I stopnia kształcić się a kierunkach Budownictwo oraz Inżynieria Środowiska.
Studenci z Chin mieli przyjechać do Białegostoku już wcześniej, jednak pandemia i sytuacja geopolityczna opóźniła te plany. Na szczęście wszystko się udało i 12 studentów z Chin już uczy się na Politechnice Białostockiej. Przyszli inżynierowie bardzo szybko wdrożyli się w system edukacji Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej i nabywają teraz techniczne umiejętności.
Realizacja tego projektu była możliwa dzięki aktywnej współpracy Politechniki Białostockiej z uczelniami w Chinach w ramach strategicznego programu rządu chińskiego: Belt & Road. Działania podejmowane przez uczelnie zostały przypieczętowane utworzeniem Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej z siedzibą w Tianjin Chengjian University, która oferuje studia w Polsce na czterech kierunkach I i II stopnia. Budownictwo oraz Inżynieria Środowiska są prowadzone przy współudziale Politechniki Białostockiej, zaś Architektura i Architektura Krajobrazu przy współudziale Politechniki Krakowskiej.
– Uczelnie z Polski będą mieć realny i namacalny – w postaci podwójnego dyplomu – wpływ na kształcenie chińskich inżynierów. To ogromne wyzwanie, ale też wyróżnienie dla Politechniki Białostockiej. Strona chińska nie tylko doceniła nasze programy dydaktyczne, ale też zaprosiła naszych wykładowców do współtworzenia programu studiów – wyjaśnia Rektor Politechniki Białostockiej.
Studenci z Chin będą studiować na największej uczelni technicznej [rzez jeden rok akademicki w przypadku studiów I stopnia i jeden semestr w przypadku studiów II stopnia. Przyszli specjaliści otrzymają na koniec nauki podwójny dyplom ukończenia nauki.
– Pobyt na Politechnice Białostockiej przez kilka miesięcy to niewątpliwie duże wyzwanie dla młodych studentów, ale jednocześnie jest to świetna okazja do skorzystania z możliwości, jakie daje nasza uczelnia. To także szansa na rozwój osobisty poprzez poznanie innego kraju i kultury, doskonalenie znajomości języka angielskiego i wiele innych benefitów – podkreśla dr inż. Dariusz Andraka, Prodziekan Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej ISE.
Zajęcia są prowadzone w języku angielskim. Studenci zdobywają podczas nich specjalistyczną wiedzę m.in. z podstaw projektowania konstrukcji betonowych, stalowych i mostowych, konstrukcji murowanych i drewnianych, budownictwa drogowego, podstaw analizy statyczno-wytrzymałościowej, czy organizacji robót budowlanych.
– Podczas pobytu na naszej uczelni studenci z Chin mają możliwość korzystania ze specjalistycznego zaplecza badawczego laboratorium konstrukcji budowlanych, które pozwala badać parametry mechaniczne trwałości materiałów oraz elementów konstrukcji żelbetowych i stalowych. Do dyspozycji studentów są również laboratoria diagnostyki dynamicznej i statycznej, a także diagnostyki i ochrony cieplnej – mówi dr inż. Beata Backiel-Brzozowska, Wicedyrektor ISE na kierunku Budownictwo.
Dzięki współpracy z przedsiębiorstwami z regonu, które oferują wizyty studyjne na budowach, studenci z Chin mają możliwość poznania zawodu od strony praktycznej. Przykładowo na jednej ze swoich inwestycji budowlanych studentów z Azji gościła firma Rogowski Development. Dzięki temu studenci mogli poznać technologię wykonywania konstrukcji żelbetowych.
– Polecam studia na Politechnice Białostockiej – przekonuje jeden ze studentów – Long Wang z miasta Nanjing w prowincji Jiangsu w Chinach. – Ogromną wartością są zajęcia praktyczne, dzięki którym będę bardziej konkurencyjny w swojej branży. Można też poprawić swoją znajomość języka angielskiego.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl