Miedziany naszyjnik z Daniłowa Małego pierwszym Zabytkiem Miesiąca w tym roku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje pierwszy w tym roku Zabytek Miesiąca. W styczniu to zaszczytne miano otrzymał miedziany naszyjnik, który został odkryty w miejscowości Daniłowo Małe (gmina Łapy, powiat białostocki). Stanowi on unikalny przykład rzemiosła jubilerskiego, łączącego estetykę i głęboki wymiar symboliczny.
Mat. prasowe
Naszyjnik z Daniłowa Małego to wyjątkowy zabytek o znaczeniu krajowym. Jego unikalność wynika zarówno z użytych materiałów, jak i niezwykłej kompozycji, która łączy różnorodne formy. Naszyjnik składa się z 115 szklanych paciorków, 4 półksiężycowatych zawieszek (lunul) oraz 5 krzyżyków.
Tego typu biżuteria była synonimem prestiżu i luksusu, szczególnie wśród jubilerów o pochodzeniu ruskim. Zawieszki w formie krzyżyków greckich, zakończonych trójliściem (symbolizującym Trójcę Świętą) lub guzkami (nawiązującymi do Krwi Chrystusa) niosły głęboki przekaz religijny. Zaś zawieszki półksiężycowate symbolizowały Przenajświętszą Bogurodzicę. Niektóre z nich były ozdobione symetrycznymi guzkami, które podkreślały ich znaczenie. Jeden z krzyżyków był połączony z lunulą, zdobioną stylizowaną roślinną wicią.
Naszyjnik z Daniłowa Małego oprócz swojego pięknego wyglądu pełnił także rolę nośnika wiary chrześcijańskiej. Był nie tylko ozdobą, ale też symbolem duchowego przekazu.
Eksponat pochodzi ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego i stanowi jedno z najbardziej cenionych odkryć archeologicznych w regionie.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl