Miasto znów będzie rozdawać budki lęgowe - gdzie i kiedy?
W czwartek (9.02) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawił szczegóły dotyczące tegorocznej akcji rozdawania budek lęgowych. Białostoczanie będą mogli otrzymać je od ręki w najbliższą niedzielę.
Malwina Witkowska
Będzie to druga edycja akcji
To będzie druga akcja rozdawania budek lęgowych. Tym razem do białostoczan trafi 250 domków dla małych ptaków. Akcja rozpocznie się 12 lutego o godz. 12.00 w Parku Planty od ul. Akademickiej w Białymstoku.
- Warunkiem wzięcia udziału w akcji jest wypełnienie ankiety, ponieważ my później monitorujemy, co się dzieje z tymi budkami - zastrzega prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Zgodnie z regulaminem akcji, jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną budkę wraz z instrukcją dotyczącą jej prawidłowego zawieszenia. Warunkiem otrzymania budki będzie powieszenie jej na terenie Białegostoku.
Konieczne będzie również wypełnienie ankiety, do której trzeba wpisać imię i nazwisko, numer telefonu, adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka, a także miejsce planowanej lokalizacji budki (np. drzewo, budynek lub inne). Ankiety do wypełnienia dostępne będą w dniu akcji od godz. 11.45. Dostępna jest ona również na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Za kwotę 10 tys. zł miasto zakupiło w tym roku 360 budek lęgowych.
Można zgłosić się po nie również online
Osoby, które nie będą mogły przyjść do Parku Planty po budkę, będą jeszcze miały szansę na jej otrzymanie.
- Ci, którzy nie będą mogli przyjść osobiście, będą mogli kolejne 50 domków otrzymać na zasadzie zgłoszeń drogą internetową - informuje włodarz miasta. Aby je otrzymać, trzeba napisać maila na adres budkidlaptaków@um.bialytsok.pl do 13 lutego do godz. 8.00.
O tym, kto otrzyma budkę lęgową dla ptaków, będzie decydowała kolejność zgłoszeń, czyli termin wpływu wiadomości elektronicznej z poprawnie wypełnioną ankietą. Po weryfikacji zgłoszeń 50 osób otrzyma wiadomość zwrotną z terminem odbioru budki w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1. Akcja w tej formie będzie trwała do wyczerpania zapasów.
- Pozostałe 60 domków zostaną zawieszone na terenie naszych obiektów edukacyjnych, szkół, przedszkoli - mówi Tadeusz Truskolaski.
Zeszłoroczna akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem
Skrzynki lęgowe wykorzystywane są głównie przez małe dziuplaki wtórne. To najczęściej sikory (bogatka, modraszka, uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka), wróbel, mazurek, pleszka, kowalik, krętogłów, dzięciołek, muchołówka żałobna i białoszyja. W Białymstoku w takich budkach możemy spodziewać się bogatki, modraszki, mazurka, wróbla, pleszki, kowalika, muchołówki żałobnej.
- W zeszłym roku rozdaliśmy 328 domków. Aktualnie w 145 zamieszkały ptaki, czyli w 45% wszystkich budek. Głównie są to ptaki z gatunków: sikora bogatka, wróbel, mazurek, modraszka - przekazuje włodarz Białegostoku.
Warto wiedzieć, że większość ptaków buduje gniazda otwarte, ale istnieje grupa, która gnieździ się w dziuplach. Nazywamy je dziuplakami pierwotnymi - w przypadku gdy same potrafią je sobie wykuć lub wydłubać (np. dzięcioły) lub dziuplakami wtórnym, jeśli wykorzystują do gniazdowania dziuple naturalne lub przygotowane przez człowieka budki lęgowe.
- Myślę, że jest to bardzo pożyteczna akcja, bo ptaki regulują liczbę owadów, ponieważ się nimi żywią. Generalnie są przyjaciółmi człowieka. Pamiętam z dzieciństwa, że w domu wieszaliśmy karmnik i wywieszało się niesoloną skórkę słoniny, żeby ptaki, głównie sikory przylatywały. Była to piękna obserwacja - wspomina prezydent. - Za czasów, gdy byłem dzieckiem zimy były dużo bardziej srogie niż w tej chwili, więc to był naturalny odruch serca, że wieszaliśmy na gałązkach drzew słoninę - dodaje.
Domek można powiesić na np. drzewie obok domu, dzięki czemu będzie można obserwować, czy w budce pojawią się lokatorzy oraz czy para doczekała się młodych.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl