Zwiedzanie spalarni śmieci i Pałacyku Gościnnego
Noc Muzeów to jedyna w roku noc, podczas której muzea i inne instytucje kultury udostępniają bezpłatnie swoje zasoby w godzinach wieczorowo-nocnych.
- Noc krótka, ale atrakcji dużo. Aż 20 różnego rodzaju placówek, zarówno miejskich, jak i wojewódzkich, włącza się w tym roku w Noc Muzeów. Będzie można nie tylko zwiedzać różne obiekty, ale uczestniczyć w spacerach, pokazach, koncertach, prelekcjach. Będzie dużo ciekawostek. Są też nowe instytucje, które się włączają do nocy muzeów - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Jedną z nich jest Urząd Miejski, który w tym roku udostępni zwiedzającym Pałacyk Gościnny przy ul. Kilińskiego. Zwiedzanie odbywać się będzie od godz. 18.00 do 22.00 z przewodnikiem, w grupach, co 30 minut.
- Otwarty będzie również Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Wydawałoby się, że na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z muzealnictwem, a jednak zakład przygotował atrakcje - zapowiada włodarz miasta.
Spalarnię będzie można zwiedzać od godz. 21.00 do 23.00. Na to wydarzenie obowiązują zapisy na stronie zakładu.
- Ja zawsze z każdej nocy muzeów pamiętam długie kolejki - wspomina Tadeusz Truskolaski. - Liczymy na dobrą pogodę, na dobrą frekwencję i na super wrażenia zwiedzających
Co przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru?
Największe miejskie muzeum - Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1 po raz drugi przyłączy się do Nocy Muzeów. W związku z tym, instytucja przygotowała wiele atrakcji, aby osoby, które tej szczególnej nocy mogły doświadczyć tego, czego na co dzień nie można zobaczyć, dotknąć, poczuć.
- Motywem przewodnim tegorocznej nocy jest uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego i właśnie wokół tego temu większość naszych atrakcji jest osnuta - poinformował Piotr Popławski, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru. - Wiele wydarzeń z Powstania Styczniowego rozgrywało się na Podlasiu, także w ten sposób chcemy upamiętnić tak ważną rocznicę.
W programie przygotowano zajęcia edukacyjne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także możliwe będzie zwiedzanie wystawy stałej.
- Po raz pierwszy, o godz. 20.00 na zewnątrz muzeum, przygotowujemy specjalny pokaz. Pamięć o Powstaniu Styczniowym ożyje. Znany szerokiej publiczności cykl rycin Artura Grottgera zostanie ożywiony, zaprezentowany w formie animowanej - przekazał Piotr Popławski.
Muzeum Wojska z bogatą ofertą
Od 2 lat Muzeum Wojska działa w dwóch lokalizacjach - przy ul. Kilińskiego 7 i przy ul. Węglowej 3, gdzie działa park militarny.
- Jak na muzeum przystało, zbroimy się przed tą szczególną nocą - stwierdził Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku. - Jak zawsze, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy będzie nam towarzyszył w wydarzeniu, pokazując swój sprzęt wojskowy. Ściągniemy również sprzęt historyczny, będą takie pojazdy, których na co dzień nie widują - dodał.
Nowością w tym roku będzie otwarcie miejsca przyjaznego dzieciom.
- Zwiedzając muzeum przy ul. Kilińskiego, będzie można dziecko zostawić w naszej sali edukacyjnej, gdzie będą cały czas prowadzone animacje. Robimy to po to, aby pociecha nie przeszkadzała w odbiorze tego, co będziemy państwu prezentować - wyjaśnił dyrektor.
Muzeum zapewnia dwa autobusy, którymi będzie można się dostać do Parku Militarnego z ul. Branickiego (ponieważ dojazd z ul. Kilińskiego może być utrudniony z powodu odbywającego się
półmaratonu). Odjazdy będą o godz. 19.30 i 20.30. Kolejną atrakcją będzie spacer historyczny Szlakiem białostockich wodociągów. Rozpocznie się o godz. 21.00 z ul. Kilińskiego. Zakończy się przy budynku Wodociągów Białostockich.
W Parku Militarnym zobaczyć będzie można m.in. rosyjską samobieżną armato-haubicę 2s19 MSTA-S, podpaloną i porzuconą przez wojska agresora na terenie Ukrainy w 2022 r.
Przeczytaj także:
Jedyna taka noc w roku. Przed nami Noc Muzeów.
LISTA WSZYSTKICH INSTYTUCJI BIORĄCYCH UDZIAŁ W NOCY MUZEÓW.