Kultura i Rozrywka

Wróć

Miasto wesprze finansowo projekty. W całym programie ponad 30 wydarzeń

2023-07-17 17:07:36
Trwa tegoroczny program Przestrzenie Sztuki. Obecnie w trakcie jest kilka konkursów otwartych, a w programie zaplanowanych jest mnóstwo wydarzeń artystycznych zarówno w Białymstoku, jak i w regionie.
Daria Lickiewicz
Program Przestrzenie Sztuki to inicjatywa rozwijana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego głównym celem jest wspieranie niezależnego środowiska artystycznego poprzez tworzenie warunków do pracy i prezentacji artystów oraz grup artystycznych, które nie są formalnie związane z dużymi instytucjami.

- Program polega przede wszystkim na wsparciu niezależnego środowiska tańca. To się dzieje poprzez tworzenie przestrzeni do realizacji działań artystycznych oraz tworzenie warunków do pracy - mówi Karolina Garbacik z Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca. - W ramach programu prowadzona jest działalność artystyczna, edukacyjna, społeczna i prozdrowotna. Dodam także, że są to działania angażujące społeczności lokalne i aktywujące grupy wykluczone - dodaje.

W 2023 roku lokalnym operatorem programu Przestrzenie Sztuki są Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostocki Ośrodek Kultury. W ramach projektu w Białymstoku oraz w regionie planowanych jest wiele różnorodnych działań artystycznych, które potrwają do grudnia.

Inicjatywy będą skierowane do różnych grup wiekowych, niezależnie od płci. Obejmą warsztaty dla młodzieży, aktywności skierowane do rodzin, konkursy, pokazy filmów tanecznych oraz wiele innych. Zaplanowanych jest także około 300 wydarzeń tanecznych w Białymstoku i w regionie, a także działania skierowane do tancerzy i choreografów.

- Bardzo istotne było dla nas to, aby oferta programu była atrakcyjna nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn - podkreśla Karolina Garbacik.

Na poziomie regionalnym, czyli w Bielsku Podlaskim, Ełku, Łapach oraz w Łomży planowane są prezentacje spektakli tanecznych, krótkometrażowe projekty społeczne, a także spotkania z twórcami. W Sejnach natomiast odbędzie się prezentacja spektaklu i rezydencja choreograficzna w synagodze.

Zaplanowanych jest także pięć premier tanecznych, w tym dwie duże produkcje i trzy krótkometrażowe przedstawienia. Miasto Białystok wesprze finansowo trzy projekty: Free Mind Ring, który jest skierowany do tancerzy o różnorodnych specjalizacjach w różnych formach i stylach tańca, Podlaskie Integracje Taneczne, czyli przegląd twórczości amatorskich zespołów tanecznych, a także Kino tańca, czyli projekcja wybranych filmów tanecznych z festiwalu Dance on Camera z 2022 roku.

Obecnie w ramach Przestrzeni Sztuki trwa 5 konkursów otwartych: na organizację warsztatów Latającej Akademia Tańca, na rezydencje choreograficzne w Sejnach oraz Białymstoku, na Trzy premiery kameralne (krótkometrażowe) ujęte w jednym wieczorze (triple bill), na Premierę spektaklu tanecznego dla dzieci (0-3 lata) z rodzicami, a także na poprowadzenie warsztatów specjalistycznych dla instruktorów tańca w Białymstoku, w zakresie krótkoterminowych projektów o charakterze edukacyjnym. Do konkursów można się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl