Miasto przygotowuje aleję Niezłomnych i Niedocenionych. Ale nie wie, kogo tam upamiętni
Białostocki magistrat przygotowuje dokumentację niezbędną, by w parku Konstytucji 3 Maja utworzyć aleję Niezłomnych i Niedocenionych. Stanie tam 8 pomników.
Henryk Borawski
Pomysł nie jest nowy
Z propozycją utworzenia alei Niezłomnych i Niedocenionych wyszedł rok temu poseł PiS Dariusz Piontkowski, a poparli go znany architekt i planista Andrzej Chwalibóg oraz członkini honorowa Polskiego Towarzystwa Toksylogicznego Janina Moniszko-Jakoniuk.
Liczyli, że aleja będzie godnym upamiętnieniem bohaterów, którzy działali na rzecz wolnej Polski, walczyli i ginęli za ojczyznę, byli represjonowani, a dziś ciągle nie są powszechnie znani rodakom. Zaproponowali stworzenie w parku Konstytucji 3 Maja zespołu jednakowych pod względem stylistycznym pomników, na których zostałyby zamieszczone tablice z informacjami o bohaterach. To byłoby rozwinięcie powstałej w 2014 r. idei upamiętnienia w Białymstoku płk. Ryszarda Kuklińskiego.
Jednak powstanie
Pomysłodawcy zaproponowali, by aleję Niezłomnych i Niedocenionych utworzyć ze środków miasta. Początkowo nie podchwyciły tego władze Białegostoku - inwestycja nie znalazła się w budżecie na 2016 r. Prezydent wciągnął ją tam jako autopoprawkę dopiero po propozycji większościowego klubu PiS.
- Prezydent miasta Białegostoku, dbając o pamięć polskich bohaterów, wyraził zgodę na utworzenie alei Niezłomnych i Niedocenionych we wskazanej lokalizacji - poinformowała Katarzyna Ramotowska z Biura Komunikacji Społecznej urzędu miejskiego.
W magistracie już trwa postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Mowa w nim o zagospodarowaniu terenu, ustawieniu memoratywnej tablicy wprowadzającej, na której zostałby zamieszczony opis idei realizowanego założenia, zespole pomników, a także oświetleniu.
Park Konstytucji 3 Maja jest wpisany do rejestru zabytków, więc w sprawie będzie musiał wypowiedzieć się także konserwator.
Będzie konkurs
- Sposób plastycznego ukształtowania tablicy wprowadzającej oraz form przestrzennych dedykowanych poszczególnym postaciom, planowany jest do uzyskania w wyniku rozstrzygnięcia konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji projektowej - zaznacza Ramotowska. - Ogłoszenie konkursu planowane jest w tym roku.
Tyle jest pewne, że za tablicą memoratywną, wzdłuż głównej alei, na odcinku pomiędzy Pomnikiem Katyńskim a Pomnikiem Żołnierzy 42. Pułku Piechoty staną monumenty poświęcone 8 polskim bohaterom. Rok temu pomysłodawcy proponowali upamiętnienie Anny Walentynowicz, mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, Kazimierza Kamieńskiego Huzara, ks. Władysława Bukowińskiego, Leona Suszyńskiego P-8 i Anatola Radziwonika Olecha.
- Postaci bohaterów, którym będą dedykowane pomniki, nie zostały jeszcze ustalone - twierdzi Katarzyna Ramotowska.
Miasto przewiduje, że aleja Niezłomnych i Niedocenionych zostanie zrealizowana w latach 2017-2020. Dokładny koszt jej realizacji będzie możliwy do oszacowania po rozstrzygnięciu konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl