Półtora miliona dla przedsiębiorców
Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał w piątek (30.10) zarządzenie ws. czasowego obniżenia stawek czynszu za lokale wynajmowane od Zarządu Mienia Komunalnego (ZMK).
- Pozwoli to na realną pomoc dla białostockich przedsiębiorców. My jako miasto staramy się wsłuchiwać w ten głos, który płynie od lokalnego biznesu - poinformował zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Dodał również, że od czasów pandemii czyli od 14 marca do końca lipca ZMK udzielał obniżek ok. 300 przedsiębiorcom miesięcznie. Z tego tytułu miasto ulżyło przedsiębiorcom na kwotę 1,5 mln zł.
Protest branży gastronomicznej
Ponad dwa tygodnie temu rząd postanowił zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne. Mogą jedynie sprzedawać posiłki na wynos bądź w dowozie. W związku z wprowadzonym drugim lockdownem, w sobotę (31.10) odbył się protest podlaskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Zobacz:
Ostatnia Wieczerza - spacer branży gastro.
- Gdy spacerowałem tutaj wraz z mieszkańcami i przedsiębiorcami z branży gastronomicznej, często padał taki postulat, że miasto powinno zwolnić ludzi z czynszu, ponieważ obroty zdecydowanie spadają. Rozmawiałem z ludźmi z branży gastronomicznej i mówili my nie przeżyjemy do końca roku, jeżeli rząd nie pozwoli otworzyć restauracji - powiedział Krzysztof Truskolaski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Interpelację dotyczącą branży gastronomicznej złożyła radna Katarzyna Bagan-Kurluta.
- W sobotę odbyła się demonstracja i widać, że kwestia zamknięcia lokali jest kwestią bardzo bolącą. Cieszę się, że miasto zareagowało natychmiast, w związku z tym zorientowało się, że trzeba pomóc i pomaga – dodała radna.
Obniżenie czynszu i przesunięcie terminu wpłat
Aby pomóc przedsiębiorcom, miasto przygotowało dwie formy pomocy. Pierwszą z nich jest obniżenie czynszu za lokale miejskie proporcjonalnie do poniesionych strat.
- Po drugie proponujemy przesunięcie terminów wpłat należności o dwa pełne miesiące, co oznacza odroczenie płatności czynszu. Te wnioski, które przedsiębiorcy będą składać dotyczą okresu od 17 października - tłumaczy zastępca prezydenta.
Pomoc skierowana jest do podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w lokalach lub budynkach należących do miasta.
- Aby skorzystać z tej pomocy należy wykazać spadek obrotów o min. 40% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Trzeba również terminowo złożyć dokumenty. Co istotne, stawka czynszu nie może być niższa od wysokości kosztów eksploatacyjnych co oznacza, że czynsz będzie wynosił maksymalnie koszty eksploatacji danego lokalu - dodał Rafał Rudnicki.
Wnioski o przyznanie pomocy znajdują się
na stronie urzędu miasta.