Aktualności

Wróć

Miasto po dwóch latach znów szuka chętnych na solary

2019-03-08 13:23:08
Miasto ogłasza dodatkową rekrutację na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Tylko że pierwszych beneficjentów tego projektu wyłoniono w 2017 roku.
Marcin Jakowiak/UM Białystok
Kolejna inicjatywa w walce ze smogiem

Miejski projekt pt. Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku to jedna z inicjatyw, którą miasto podjęło w ramach walki ze smogiem. Zakładano, że skorzysta na nim 450 domostw jednorodzinnych, z których połowa miała otrzymać dofinansowanie wymiany pieca z węglowego na gazowy, a druga na zainstalowanie solarów. Miasto dostało na ten cel dofinansowanie w wysokości 6,8 mln zł z Unii Europejskiej.

Wszystko pięknie, tylko że konkurs został ogłoszony w 2016 roku, a w marcu 2017 roku wyłoniono gospodarstwa, które z niego skorzystają. A potem nastała cisza. Kolejny rok było trzeba czekać aż zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy, który przeprowadzi wymianę pieców i instalację solarów, z którym oczywiście były problemy.

Jednak w listopadzie zeszłego roku przedstawiciele miasta zapewniali, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

- Ten komponent dotyczący wymiany kotłów na gazowe nieco się przesuwa w czasie, ale planujemy niedługo ogłosić ponownie przetarg. Natomiast jeśli chodzi o komponent dotyczący paneli fotowoltaicznych, to już podpisywane są umowy z mieszkańcami i w przyszłym roku będą montowane te urządzenia – mówiła nam w listopadzie Urszula Mirończuk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego

Są jeszcze wolne miejsca

Rzeczywiście, jeśli chodzi o solary, to udało się wyłonić firmę, która je zamontuje. Została nim firma FlexiPower Group. Teraz jednak miasto ogłosiło nabór uzupełniający do projektu dotyczącego instalacji kolektorów słonecznych, bo okazało się, że jednak jest jeszcze 9 wolnych miejsc.

Deklarację udziału w projekcie można składać od 11 do 22 marca 2019 roku. Dokumenty w wersji papierowej należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego: do Departamentu Ochrony Środowiska przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2 lub do Kancelarii Ogólnej UM przy ul. Słonimskiej 1. Listy ostatecznych beneficjentów projektu zostaną wywieszone na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim oraz zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dofinansowanie na montaż instalacji kolektorów będzie stanowiło 85% kosztów kwalifikowanych. Szacunkowa wysokość wpłaty własnej wynosi netto 1600-2200 zł (+ podatek VAT). Wykonawca zamontuje urządzenia do końca października 2019 roku.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl