Miasto planuje zmiany w dwóch białostockich parkach
Miasto zamierza zrewitalizować lub zrewaloryzować dwa zabytkowe parki. Na razie szuka wykonawcy projektów.
Wikipedia
Opracowania zagospodarowania zabytkowych parków miejskich - gdy czyta się taki tytuł w Biuletynie Informacji Publicznej, człowieka zaczyna się zastanawiać, ile drzew zostanie wyciętych.
Co czeka parki?
Miasto właśnie ogłosiło przetarg na opracowanie koncepcji zagospodarowania Parku im. Konstytucji 3 Maja oraz Parku Lubomirskich, który znajduje się na Dojlidach, a dokładnie rewitalizacji pierwszego i rewaloryzacji drugiego z nich. Gdy patrzy się w szczegółowy opis zamówienia, obawy zaczynają spadać. Firmy, które zgłoszą się do wykonania dokumentacji, będą miały za zadanie zinwentaryzować obecny stan parku i ewentualnie wskazać drzewa do wycinki, ale tylko ze względów bezpieczeństwa lub kompozycyjnych. Można się więc spodziewać, że nie zniknie ich za wiele.
Chociaż wyznaczone mają być też ciągi komunikacyjne, które wedle zamówienia mają zapewnić dostęp do wszystkich fragmentów parków, a co za tym idzie - może się to wiązać z usuwaniem części drzewostanu. Poza tym miasto chce, żeby firma wskazała, gdzie potrzebne są nowe nasadzenia i gdzie mają stanąć elementy małej architektury, która raczej nie będzie zbytnio inwazyjna dla przyrody - mówimy tu bowiem o ławkach, koszach, elementach zabawowych czy stojakach na rowery.
Oczywiście wszystkie proponowane zmiany będą musiały zostać skonsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Czas na przygotowanie koncepcji przyszły wykonawca będzie miał do 20 listopada, więc ewentualnych prac można spodziewać się w następnym roku.
Prawie 30 ha zabytkowego terenu
Przypomnijmy, że Park im. Konstytucji 3 Maja to popularny Zwierzyniec, który leży pomiędzy ulicami Podleśną, 11 Listopada i Zwierzyniecką. To na jego terenie znajduje się Akcent ZOO, które jednak nie będzie objęte rewitalizacją. Został on utworzony na przełomie lat 20. i 30. Dzisiaj jego obszar to ponad 16 ha.
Z kolei Park Lubomirskich (lub inaczej Park Dojlidy) znajduje się w rozwidleniu ulic Suchowolca i Myśliwskiej. Najbardziej znany jest z klasycystycznego Pałacu Lubomirskich, który do niedawna należał do Wyższej Szkoły Administracji Państwowej. Cały park został jednak założony w XIX wieku. Na jego terenie, który zajmuje ponad 12 ha, znajdują się 3 stawy.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl