Miasto będzie zbierać dane na temat tego, czym palimy w domach
Przez 10 miesięcy ankieterzy będą odwiedzać białostoczan, aby przeprowadzić inwentaryzację systemów grzewczych w ich domach.
pixabay.com
Czym i jak grzejemy
Miasto Białystok przystępuje do realizacji szczegółowej inwentaryzacji systemów grzewczych w domach białostoczan. Ankieterzy będą zbierać informacje od 6 listopada 2019 roku do końca sierpnia 2020 roku. Zebrane dane umożliwią m.in. poznanie rzeczywistej, a nie tylko szacunkowej skali stosowania paliw stałych na terenie Białegostoku.
Przeprowadzona inwentaryzacja pomoże również stwierdzić, w których rejonach miasta inwestycje mogą przynieść największy efekt ekologiczny oraz gdzie i w jakim stopniu mieszkańcy są gotowi do wprowadzania zmian lub też sami planują zmianę źródła ogrzewania.
Ankieterzy odwiedzą mieszkańców, aby wykonać wywiady kwestionariuszowe. W ich trakcie zapytają m.in. o stan docieplenia budynku, powierzchnię ogrzewaną, rodzaj zainstalowanych źródeł ciepła – wykorzystywanych zarówno do celów grzewczych, jak i podgrzewania wody.
Ankieterzy będą zaopatrzeni w identyfikatory i upoważnienia wystawione przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Co ważne, te osoby nie mogą wchodzić za próg mieszkania/domu. Ankieterzy będą pracować w godzinach 8.00-20.00. Z uwagi na specyficzny rodzaj pracy będą również odwiedzać mieszkańców w weekendy. Ankietowany nie podpisuje ankiety.
Wiarygodność ankieterów można potwierdzić:
- w firmie realizującej to zadanie dla Miasta – Atmoterm S.A. pod numerem telefonu: 774 410 221 lub 696 738 246,
- w Urzędzie Miejskim w Białymstoku – pod numerem telefonu: 85 879 7979 lub 85 869 6408.
O prowadzeniu działań przez ankieterów została powiadomiona Straż Miejska w Białymstoku oraz Policja.
Z troski o czyste powietrze
– Zachęcamy wszystkich do rozmowy z ankieterami. Tylko działając wspólnie, możemy poprawić jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Pamiętajmy, że troska o czyste powietrze, którym wszyscy oddychamy, jest naszym wspólnym dobrem – mówi zastępca prezydenta Adam Musiuk. – Wyniki inwentaryzacji pozwolą określić stan ogrzewania w budynkach w mieście oraz sprawniej przygotować się do kolejnych programów dotacyjnych.
Warto pamiętać, że to badanie nie jest kontrolą palenisk węglowych w budynkach, ma jedynie za zadanie zgromadzenie danych potrzebnych do optymalizacji późniejszych działań. Mieszkańcy mogą także wypełnić ankietę w wersji elektronicznej: www.app.ekostrateg.com.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl