Aktualności

Wróć

Metropolie jednym głosem ws. cudzoziemców. Białystok razem z nimi

2017-07-01 16:11:25
Białystok przyłączył się do współpracy metropolii w dziedzinie działań na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cudzoziemców, ale też w zakresie migracji wewnętrznych i zewnętrznych.
Urząd Miejski w Gdańsku
W dniach 29-30 czerwca Urząd Miejski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności i Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek zorganizowali wspólnie konferencję. Jej tytuł Miasta integrujące. Integracja = bezpieczeństwo oddawał tematykę, która skoncentrowana była na kwestiach dotyczących lokalnych działań na rzecz integracji cudzoziemców.

Ważnym punktem programu spotkania było podpisanie deklaracji współpracy w tym zakresie przez prezydentów dwunastu miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Powołano również zespół roboczy ds. migracji i integracji, którego działania będą wspierane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji i Biuro Wysokiego Konsula ONZ ds. Uchodźców.

– Deklaracja potwierdza wolę zacieśnienia naszej współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze migracji i integracji. Dzięki niej na poziomie lokalnym będzie możliwe spójne i odpowiedzialne działanie na rzecz integracji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cudzoziemców – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

W ostatnim roku liczba cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce wzrosła o blisko 32 tys. i wynosi obecnie ponad 266 tys. osób. Są to przeważnie migranci z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Rosji, Wietnamu, Włoch, Chin, Francji, wielkiej Brytanii i Bułgarii. Według szacunków, realnie w Polsce jest jednak ponad milion imigrantów.

Cudzoziemcy najczęściej decydują się na zamieszkanie w dużych miastach i metropoliach. Praktycznie proces integracji odbywa się więc na poziomie miast i lokalnych społeczności. Dlatego potrzebne są przedsięwzięcia wzmacniające integrację nowych mieszkańców. Wspólne działania organów samorządowych i rządu, służb publicznych, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, instytucji kultury i rynku pracy pozostają we wspólnym interesie publicznym.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl