Zdrowie

Wróć

Medyk z USK nagrodzony za innowacyjną metodę operowania kręgosłupa

2020-12-10 13:23:02
Doc. Tomasz Łysoń wraz ze współpracownikami został nagrodzony w konkursie organizowanym przez Puls Medycyny. Doceniono to, że opracował i wdrożył nową metodę operowania kręgosłupa: przezskórną nukleotomię oraz nukleoplastykę szyjną metodą Disc FX mini.
pixabay.com
Dr hab. Tomasz Łysoń wraz z zespołem Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku znalazł się w prestiżowym gronie największych innowatorów medycyny w Polsce. W konkursie organizowanym przez czasopismo Puls Medycyny nagradzane są zespoły medyczne, które mogą się pochwalić wynalezieniem nowej metody diagnostycznej lub terapeutycznej.

Projekt opracowany i wdrożony przez dr Łysonia w Klinice Neurochirurgii USK znalazł się najpierw w gronie 11 finalistów, a następnie ostatecznie uplasował się na 5. miejscu. Doc. Łysoń opracował i wdrożył nową metodę operowania kręgosłupa: przezskórną nukleotomię oraz nukleoplastykę szyjną metodą Disc FX mini.

- Jest to zabieg należący do kategorii chirurgii minimalnie inwazyjnej, proponowany pacjentom cierpiącym z powodu zmian zwyrodnieniowych (dyskopatii) w kręgosłupie szyjnym - tłumaczy docent Tomasz Łysoń, zastępca kierownika Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Technika ta łączy w sobie mechaniczne usunięcie części dysku (tzw. nukleotomię), z jego odparowaniem za pomocą elektrody generującej fale o częstotliwości radiowej (nukleoplastykę) oraz z wyłączeniem receptorów bólu znajdujących się w pierścieniu włóknistym dysku, (tzw. annuloplastykę) - dodaje.

Zabieg może pomóc chorym, którzy często mają już za sobą leczenie rehabilitacyjne, a nadal cierpią z powodu bólu w obrębie głowy i szyi, natomiast nie mają jeszcze takich zmian zwyrodnieniowych, które uzasadniały by tradycyjną operację discektomii szyjnej ze stabilizacją międzytrzonową. W Klinice Neurochirurgii USK w Białymstoku wykonano 8 zabiegów techniką Disc FX mini. Z obserwacji wynika, że pacjenci odczuwają poprawę niemal natychmiast po zakończeniu procedury.

Konkurs Złoty Skalpel jest organizowany przez Puls Medycyny od 12 lat. Biorą w nim udział innowatorzy i pionierzy, którzy mogą pochwalić się wynalezieniem nowej metody terapeutycznej lub diagnostycznej. Rywalizacja w tym roku była zacięta, na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z ośrodków w całej Polsce. Wszystkie nadesłane projekty były oceniane przez 15-osobowe jury, złożone z wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Po zsumowaniu not przyznanych przez członków kapituły zostali wybrani finaliści oraz zwycięzca konkursu. Największą liczbę punktów i honorowy tytuł Złoty Skalpel 2020 otrzymał projekt: Opracowanie i wdrażanie nowych systemowych rozwiązań terapeutycznych w ostrych udarach mózgu w Polsce oraz nowatorskiej metody leczenia udaru niedokrwiennego. Liderem projektu jest prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl