Kultura i Rozrywka

Wróć

Meandry, czyli letnia szkoła tradycji zbliżają się wielkimi krokami

2022-08-23 12:00:21
Meandry to tydzień spotkań z kulturą tradycyjną pogranicza. Będzie można wziąć udział w wykładach, potańcówkach i koncertach. A wszystko to w pięknej scenerii skansenu w Koźlikach nad samą Narwią.
Podlaski Instytut Kultury
Podlaski Instytut Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zapraszają na Meandry. Jest to letnia szkoła tradycji, podczas której będzie można poznać pieśni i tańce tradycyjne.

W ciągu tygodnia odbywać się będą warsztaty zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Warsztaty śpiewu poprowadzą Alla Kovalchuk – folklorystka, śpiewaczka związana z zespołami Silska Muzyka i Rankowa Rosa, Luda Vostrikov – śpiewaczka, animatorka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, kierownik zespołu Horyna z Równego i Iryna Klymenko – etnomuzykolog (doktor sztuki) śpiewaczka grup Drevo i Hurtopravtsi. Natomiast uczestnicy zajęć z tańca tradycyjnego będą się szkolić pod kierunkiem Bogumiły i Piotra Zgorzelskich – małżeństwa, które od wielu lat upowszechnia i uczy polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych i niestylizowanych.

Na warsztaty tańca i śpiewu (bezpłatne) trzeba się wcześniej zapisać, korzystając z formularza dostępnego na stronie PIKu, natomiast na wiele codziennych spotkań, koncertów i pokazów można przyjść bez uprzedniego zgłoszenia.

Każdego dnia Podlaski Instytut przygotował coś specjalnego – na początek Meandrów pokaz filmów Andrzeja Bieńkowskiego - znakomitego etnografa, badającego wierzenia, obrzędy i muzykę Ukrainy, w kolejnych dnia PIK zaprasza między innymi na koncert Maniuchy Bikont i Ksawergo Wójcińskiego, potańcówkę z zespołem Hajda Banda, czy prezentację obrzędu żniwnego w wykonaniu zespołu Malinki.

- Kulminacyjnym momentem będzie koncert w sobotę 3 września podsumowujący letnią szkołę tradycji, na którym zaprezentują się grupy warsztatowe, a koła gospodyń wiejskich przygotują degustację lokalnych potraw. To bardzo energetyczne wydarzenie zakończy potańcówka z Kapelą Sergija Ohrimchuka – zespołem, który bada i wykonuje tradycyjną muzykę instrumentalną z różnych regionów Ukrainy – zachęca Dariusz Kryszpiniuk, koordynator projektu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegółowy program wydarzeń dostępnych dla wszystkich.

Projekt Meandry został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl