Nauka

Wróć

Matura z matematyki. Jak poszło białostoczanom? [ARKUSZE]

2023-05-08 14:47:06
Przed maturzystami kolejny dzień egzaminacyjnych zmagań. Jak białostoczanie poradzili sobie z matematyką? Sprawdzamy!
Malwina Witkowska
W poniedziałek (8.05) o godz. 9.00 rozpoczął się trzeci dzień matur. Uczniowie na napisanie egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym mieli 180 minut (w formule 2023) lub 170 minut (w formule 2015).

Jak poszło białostoczanom?

Białostoccy uczniowie mają podobne odczucia co do tegorocznej matury z matematyki. O to, jak oceniają egzamin, zapytaliśmy licealistów z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku:

- Uważam, że matura mogła mi pójść minimalnie lepiej, ale i tak jest dobrze. Większość zadań było dosyć prostych - powiedział nam Janek z klasy IVd.

- Matura była prosta. Najłatwiejsze zadania to były te otwarte, a najtrudniejsze były zamknięte, te za 1 punkt. Były bardzo nietypowe, na rozszerzeniu są zupełnie inne typy zadań, więc jeżeli ktoś robi tylko te rozszerzone maturki to może się zaskoczyć - stwierdził Kuba z klasy IVb.

- Matura poszła mi bardzo dobrze, była wyjątkowo łatwa. Uważam, że dużo łatwiejsza od próbnych. Zadanie z optymalizacji było bardzo proste - przekazał Mariusz z klasy IVa.

Inaczej uważa Karolina z klasy IVe, która uważa, że zadanie z optymalizacji było najtrudniejsze. Pozostałym matura poszła dobrze:

- Myślę, że matura poszła mi okej. Była podejrzanie łatwa. Trudne było zadanie zamknięte z rombem i zadanie otwarte za 4 punkty, ale wszystkie zrobiłam - oznajmiła Kinga z klasy IVe.

- Bardzo dobrze mi poszło. Najłatwiejsze były wszystkie zamknięte zadania - uważa Bartek z klasy IVe.

- Matura była bardzo w porządku, o dziwo, bo nie jestem orłem z matematyki. Trochę się bałem, ale myślę, że poszło git - podkreśliła Oliwia z klasy IVa.

Co było najtrudniejsze?

Zdaniem większości, największe trudności sprawiało zdanie z ratami.

- Polegało ono na tym, że była kwota kredytu i trzeba było policzyć wysokość pierwszej raty, ale potem się zmniejszały. Ogółem było 18 rat i potem z każdą kolejną zmniejszała się o 30 zł. To było dość podchwytliwe. Ja popełniłam w tym zadaniu błąd, bo policzyłam ostatnią ratę, a nie pierwszą. Poza tym było kilka innych podchwytliwych zadań, np. z prawdopodobieństwa, gdzie zbiór A nie był od 0 do 9 tylko od 2 do 9, więc słyszałam, że niektórzy się na to złapali - opisała nam Julia.

- Matura z matematyki poszła mi całkiem dobrze. Jestem na rozszerzonej matematyce, więc wszystko z podstawy było łatwe. Jedyną trudnością było zadanie otwarte z ratami - powiedziała Ania.

- Moim zdaniem za dużo zadań było. Największy problem sprawiało mi zadanie z ratami, reszta była łatwa - wtórowała jej Kasia.

Licealiści po rozszerzonej matematyce liczą na bardzo wysokie wyniki.

- Matura była bardzo łatwa. Myślę, że będzie 100%. Najdłużej myślałem nad zdaniem z ratami, gdyż na początku się pomyliłem i przez 10 minut zastanawiałem się gdzie zrobiłem błąd. W końcu doszedłem do tego - stwierdził Mikołaj z klasy IVd.

- Obstawiam, że będę miał z 98%, bo w jednym zadaniu chyba popełniłem błąd. Ogólnie to myślałem, że będzie trudniej, ale było w porządku. Najłatwiejsze zadanie to chyba dotyczące kątów. Najtrudniejsze było zadanie z ratami, bo na początku źle przeczytałem i źle mi wychodziło, ale potem wszystko naprawiłem i się udało - mówił Bartosz z klasy IVd.

- Moim zdaniem matura była bardzo łatwa. Jestem po rozszerzonej matematyce, ale myślę, że osoby po podstawowej też nie powinny mieć problemu. Najtrudniejszym zadaniem było takie za 1 punkt z przekątnymi. Bardzo podchwytliwe i dużo liczenia wymagało - zaznaczył Paweł z klasy IVb.

Arkusze z matematyki dostępne są tutaj.

Pozostałe terminy

8 maja o godz. 14.00 odbyła się matura z języka hiszpańskiego (poziom rozszerzony).

Kolejne matury odbędą się w dniach:

9 maja (wtorek):
godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

10 maja (środa):
godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

11 maja (czwartek):
godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

12 maja (piątek):
godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja (poniedziałek):
godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

16 maja (wtorek):
godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

17 maja (środa):
godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

18 maja (czwartek):
godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

19 maja (piątek):
godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

22 maja (poniedziałek):
godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

Od tego roku wracają także egzaminy w formie ustnej. Jak informuje CKE, odbędą się one w terminie od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).

Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w dniach 1-19 czerwca. Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl