Nauka

Wróć

Matura i egzamin ósmoklasisty po zmianach. MEN zatwierdziło nowe wymagania

2020-12-16 16:13:39
Minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o wymaganiach egzaminacyjnych na maturę oraz egzamin 8. klas w roku 2021 r.
pixabay
Podpisano rozporządzenie

W środę (16.12) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o nowych wymaganiach egzaminacyjnych obowiązujących na egzaminach ósmoklasisty oraz maturze w 2021 r.

W bieżącym roku szkolnym egzaminy te będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Publiczne konsultacje

Każdy zainteresowany, zarówno uczeń, jak i nauczyciel mógł przesłać swoje opinie do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEN). Wpłynęło ich prawie 2,5 tys. Na podstawie wyników z publicznych konsultacji, zespół ekspertów określił wymagania.

Wśród przykładowych zmian można wymienić:  

W przypadku egzaminu ósmoklasisty:
- z języka polskiego z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza;
- z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych);
- z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;
- ze wszystkich przedmiotów została obniżona ilość punktów - za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów czyli o 5 mniej niż w latach ubiegłych.

W przypadku egzaminu maturalnego:
- z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów;
- z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Inne zmiany

Egzamin maturalny będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Natomiast do części ustnej z języka polskiego, języka mniejszości narodowej lub języka obcego będą mogli przystąpić absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Terminy przeprowadzonych egzaminów zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Edukacyjną do 23 grudnia.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl