Badanie Matura i co dalej? zostało przeprowadzone wśród uczniów ostatnich klas liceów i techników w latach 2010 i 2013. W sumie było 1872 ankietowanych.
Niezbyt optymistyczne wyniki zostały przedstawione w Bibliotece Uniwersyteckiej w ramach cyklu Podlasie w badaniach naukowych.
Z badań można wywnioskować, że spada zainteresowanie studiowaniem. W 2010 roku o dalszym kształceniu na uczelniach wyższych myślało 78% maturzystów, podczas gdy w br. już tylko 64%. Ponadto wzrasta odsetek osób, które tuż po egzaminie dojrzałości chcą iść do pracy - z 12% w 2010 r. do 23% w 2013 r.
Co więcej, zdaniem młodych ludzi ważniejsze od tytułu licencjata, magistra czy inżyniera są: biegła znajomość języków obcych, talent, pracowitość oraz spryt i szczęście. Ich zdaniem w znalezieniu pracy niezbędne są także znajomości, a także pochodzenie z bogatej rodziny.
Największym zainteresowaniem maturzystów cieszą się kierunki prawo i informatyka. Coraz mniej licealistów chce studiować np. budownictwo, co odzwierciedla świadomość postępującego kryzysu w tej branży. W dalszym ciągu utrzymuje się zainteresowanie nauką na pedagogice i administracji, natomiast coraz atrakcyjniejsze dla młodych ludzi są kierunki: psychologia, dietetyka i fizjoterapia.
Bardzo niepokojące jest też to, że duża część respondentów obawia się, że nie uda im się ukończyć studiów, zaś aby znaleźć zatrudnienie, będą musieli wyjechać za granicę.
Zapraszamy do dyskusji na
Facebooku.