Matematyka intryguje
Czy fraktale można narysować na asfalcie? Jak złożyć kwiaty i gwiazdki z papieru metodą origami? Czy autobusy i przystanki to dobre miejsca na rozwiązywanie łamigłówek? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniosły Dni Matematyki.
Zorganizowano wykłady, pokazy i wystawy przybliżających skomplikowane matematyczne zagadnienia. Można było też spróbować sił w konkursie matematycznym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty origami.
- Zajęcia poranne były zarezerwowane w całości już pierwszego dnia po ukazaniu się programu imprezy - cieszy się Teresa Cetera, prowadząca warsztaty. Na zajęciach dla gimnazjalistów i licealistów miałam nawet asystenta, który pokazywał, jak składać figury z papieru. Teresa Cetera wyjaśnia, że origami jest bardzo ładnym sposobem pokazania pięknych brył matematycznych. Składając kwiatki z papieru, pokazujemy jednocześnie bryły i uczymy matematyki po drodze. - Nie wszyscy uczniowie są uzdolnieni matematycznie. Łatwiej można do nich trafić właśnie poprzez origami, które rozwija ich wyobraźnię przestrzenną. Czas spędzony przy papierze nie jest czasem straconym - podsumowuje.
W niedzielnym happeningu na Plantach uczestnicy rysowali kredą fraktale i puszczali bańki mydlane. Nad matematycznymi łamigłówkami m.in. Cegła waży 1 2/3 kg i 1/3 cegły. Ile waży cegła? można było się też głowić w autobusach, a rozwiązanie sprawdzić na stronie internetowej organizatorów.
Dzięki połączeniu matematyki z zabawą oraz podkreśleniu jej związku z codziennym życiem w imprezach uczestniczyły zarówno dzieci, młodzież gimnazjalna, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, jak i dorośli. Imprezy były bezpłatne i prowadzili je znani w kraju popularyzatorzy matematyki i pracownicy naukowi białostockich uczelni.
Dni Matematyki zorganizowali: Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Wydział Informatyki PB wraz z Wydziałem Informatyki PB.
andy