Aktualności

Wróć

Masz problem prawny? Zgłoś się do punktów pomocy prawnej

2019-12-12 16:26:03
W kolejnych dwóch miejscowościach w powiecie białostockim otwarte zostaną punkty pomocy prawnej. Powstaną one w Tykocinie i Wasilkowie.
Powiat Białostocki
Burmistrzowie Tykocina Mariusz Dudziński i Wasilkowa Adrian Łuckiewicz podpisali z Zarządem Powiatu porozumienia w sprawie utworzenia punktów pomocy prawnej w ich gminach. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowych porad od 2 stycznia.

W Tykocinie punkt mieścić się będzie w Urzędzie Gminy, a w Wasilkowie w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z kolei działający dotychczas Punkt w Czarnej Białostockiej ze względu na małe zainteresowanie mieszkańców będzie zamknięty. Pozostałe lokalizacje pozostaną bez zmian.

Uprawniona do skorzystania z porad prawnych jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:

Białystok - Starostwo Powiatowe w Białymstoku, ul. Borsucza 2 Białystok:
poniedziałek: 11.00- 15.00
wtorek – piątek: 9.00 - 13.00

Łapy - Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach, ul. gen. Sikorskiego 15:
poniedziałek: 11.00 - 15.00
wtorek – piątek: 9.00 - 13.00

Michałowo - Urząd Miejski w Michałowie, ul. Białostocka 11:
poniedziałek - piątek: 9.00 - 13.00

Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Choroszcz -  ul. Sienkiewicza 42
poniedziałek - wtorek: 8.00 - 12.00
środa: 12.30 - 16.30
czwartek -  piątek: 8.00 - 12.00

Juchnowiec Kościelny - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Księżynie
poniedziałek, wtorek, czwartek: 12.30 – 16.30
środa, piątek: 8.00 - 12.00

W Białymstoku funkcjonuje obecnie 6 punktów pomocy prawnej. Mieszczą się przy ul. Św. Rocha 3, są czynne od poniedziałku do piątku.

Warto się zgłosić

Takie punkty są o tyle ważne, że według badań agencji SW Research w ramach kampanii informacyjnej Adwokat w każdym przypadku organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Tylko 44% Polaków ocenia swoją wiedzę prawną jako dobrą, ale zaledwie 6% badanych było pewnych swojej wiedzy. Natomiast aż 41% naszych rodaków nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Co gorsze, w odpowiedziach dotyczących tego, skąd czerpiemy informacje o prawie, najczęściej pojawiał się Internet. 43% Polaków wskazało na specjalistyczne serwisy i portale. Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe - aż 37% Polaków poszukuje informacji właśnie w ten sposób i aż 36% uznaje je za wiarygodne. 27% ankietowanych po poradę zwraca się do znajomych i rodziny. Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny odpłatnie w kancelarii.

Warto jednak pamiętać nie zawsze, a właściwie rzadko jest źródłem rzetelnych informacji, szczególnie przy złożonych problemach prawnych.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl